Ülkemizin 2016-17 Temalarına Kısa Bir Bakış
Paylaş » Ülkemizin 2016-17 Temalarına Kısa Bir Bakış yazısını FaceBook'ta paylaş Ülkemizin 2016-17 Temalarına Kısa Bir Bakış yazısını Twitter'de paylaş Ülkemizin 2016-17 Temalarına Kısa Bir Bakış yazısını Google'de paylaş Ülkemizin 2016-17 Temalarına Kısa Bir Bakış yazısını Delicious'ta paylaş Ülkemizin 2016-17 Temalarına Kısa Bir Bakış yazısını Digg'de paylaş Ülkemizin 2016-17 Temalarına Kısa Bir Bakış yazısını MySpace'de paylaş
 

Ülkemizin 2016-17 Temalarına Kısa Bir Bakış

Şimdiden etkilerini görmeye başladığımız ve 2017 boyunca da hakim olacak temalara baktığımız kritik görünümlerin olduğunu görüyoruz. Bu yıl ülkemiz haritasında yıllık profeksiyonlarda yükselen burcun 10.ev/Koç’a, Ay’ın 9. ev/Balık’a, Güneş’in 2. ev/Aslan’a, MC’nin 6. ev/Yay’a, Mars ve Satürn gibi iki malefik gezegenin yükselen burca ilerlediğini görmekteyiz. 10. ev/Koç profeksiyonu daha yakından izlendiğinde natalde bu evin iyicil gezegenlerle (Venüs, Jüpiter) desteklenmediğini, tersine yöneticisi Mars’ın Terazi’de 4. evde zararlı durumda olduğunu ve karşıt gördüğünü, Satürn’ün de karşıt gördüğü anlaşılıyor. Bu durumda, 2016-17 döneminin genel özellikleri ülkemizin mücadele, savaş, iç işlerinde çatışmalar ve problemlerle öne çıkacağını anlatmakta.


10. ev Koç aynı zamanda ülkemizin savaş eden kimliğini bu dönemde daha fazla gündeme getirmekte. Natal kapasitemizde Mars problemli gözükmekle birlikte, gece haritası olduğu için daha temkinli kullanılabilir ve aynı burçta yer alan yücelmiş Satürn de Mars’ın yani ordunun, askeri güçlerin daha terbiyeli ve disiplinli olabileceğini göstermekte. Ancak yine de yukarıda açıkladığım özellikler bu yılın kolay olmayacağını ve sürekli bir mücadele içinde geçeceğini anlatmakta. Diğer yandan Mars Terazi’de olduğu için başka güçlerin de yardımına destek duymakta ve bu nedenle tereddüt yaratmakta.

Ayrıca 10. ev/Koç teması liderlerle, yöneticilerle ilgili durumları da öne çıkaracaktır. Başkanlık konusu ilk akla gelen konular içinde sayılabilir.

2016-17 Güneş Dönüşü haritasında ise Mars, yüceldiği Oğlak’ta, (amanatalde 7. evde) destekler, kaynaklar ve ekonomik konuları da anlatan 2. evde, Pluton’la yan yana durmakta. Mars aynı zamanda Uranüs’le partil kare içinde görülmekte. Haritada Mars’ın gece burcu Akrep 12. evde, gündüz burcu Koç ise 5. evde yer alıyor. Özetlemek gerekirse, bu göstergeler savaş, mücadele ve terör konularında daha disiplinli ve kararlı davranmanın söz konusu olduğunu ancak bir yandan da bu koşulların ekonomik alanı ve kaynaklarımızı zorlayacağını, kıyasıya bir mücadele içinde olunduğunu, gençleri, halkın genel tutumunu yakından ilgilendirdiğini anlatmakta. Şans noktasının da Mars yönetiminde Akrep’te (aynı zamanda ülkemizin Güneş’inin olduğu burç) ancak 12. evde olması bazı gizli ve kontrol edilemeyen riskli koşullara ve kayıplara işaret etmekte.

Bu bağlamda, Mars’ın Koç burcunda ilerleyeceği 28 Ocak-10 Mart dönemini dikkatle takip etmeliyiz. Mars’ın aynı zamanda ülkemizin Güneş’inin karşısından geçeceği 15-20 Mart tarihleri de kritik olabilir. Mars’ın transit olarak aktif olduğu diğer dönemler, 15-17 Kasım, 8-11 Ocak, 5-9 Şubat, genel olarak 21 Nisan – 20 Temmuz arası görülmekte.

Ülkemizin bu yılki Güneş dönüşü haritasında 6. Evdeki Yay burcu yükselmekte ve Venüs ve Satürn Yay’da yükselen derecesi ile birleşmekte. 6. ev hem orduyu, askeri güçleri, hem de devlete hizmet edenleri, memurları, işçi ve çalışanları anlatır. Dolayısıyla bu dönemde gerek ordu gerekse diğer tüm çalışanlarla ilgili gelişmelerin daha fazla öne çıktığı anlaşılmakta. Yay burcu uluslararası ve deniz aşırı yerler ve konular, yabancılar, inançlar, ideolojiler ve genişleme, tecrübe kazanmakla ilişkilidir. Ancak yükselen burçtaki Satürn bu konulara ağırlık, yükler ve ciddiyet getirmekte. Devlete, devletin düzenine ve hiyerarşiye yönelik konular sürekli öne çıkarken, uyum, denge bulma ve barış, huzur isteği de (Venüs) göze çarpmakta. Nitekim, yükselen yöneticisi Jüpiter’in 11. evde Terazi’de Ay’la birleşimi ve Ay’ın balsamik olarak Jüpiter’e doğru gitmesi halkın denge ve barış arzusu anlatmakta ancak balsamik Ay bu koşulların öyle kolay kolay gerçekleşmeyeceğini, yıl boyunca uğraşılacağını ve önce bitirilmesi gereken süreçlerin olduğunun altını çizmekte. Ayrıca natal haritadaki Mars’ın dönüş haritasındaki Ay’ın hemen üzerinde olması da halkı içine alan şiddet, huzursuzluk ve tehkilerin göstergesi.

Yıllık haritada 11. evde Terazi’deki Jüpiter(Güneş’ten önce yükselmiş, dorifori) bu yıl denge ve huzur arandığını, partiler, sosyal örgütler ve politik aktörlerin bir araya gelip gelecek yönünde, anayasa yazımı gibi hukuki konularda, aktif olabileceğini gösteriyor. Balsamik Ay bunun zaman alıcı bir süreç olduğunu göstermekte.

Yine yıllık haritada 12. evdeki Güneş/Merkür devlete ve liderlerlere yönelik gizli konulara, gelişmelere, bilgilere ve halk açısından (natal 5. ev) sıkıntı yaratabilecek konulara işaret edebilir. Bu konular 29 Aralık – 29 Ocak, 29 Mart-29 Nisan, 29 Nisan -29 Mayıs arasında daha çok tezahür edebilir.

Yılın genel seyrine bakıldığında Ekim-Kasım yukarıda en başta ifade ettiğimiz mücadele ve savaş konularını daha dikkat çekici hale getirirken,
Ocak-Şubat arası kritik koşullara işaret etmekte. Yıllık haritada 4. evde Balık burcu ve Neptün’ün de orada olması toprak, güvenlik ve iç dengeler
açısından oldukça karışık, bulanık, ve alanda yanlış değerlendirmeler ve kör noktalar olabileceğini gösteriyor.

Önümüzdeki Ocak ayında 2017’de Türkiye yazımda bu değerlendirmeleri daha detaylı ele alacağım.

R. Hakan Kırkoğlu
2.9.2016 tarihinde yazıldı.
 

 

 
Paylaş » Ülkemizin 2016-17 Temalarına Kısa Bir Bakış yazısını FaceBook'ta paylaş Ülkemizin 2016-17 Temalarına Kısa Bir Bakış yazısını Twitter'de paylaş Ülkemizin 2016-17 Temalarına Kısa Bir Bakış yazısını Google'de paylaş Ülkemizin 2016-17 Temalarına Kısa Bir Bakış yazısını Delicious'ta paylaş Ülkemizin 2016-17 Temalarına Kısa Bir Bakış yazısını Digg'de paylaş Ülkemizin 2016-17 Temalarına Kısa Bir Bakış yazısını MySpace'de paylaş

2016`da Türkiye...
2015`te Türkiye...
Mevlana:Astrolojik bir portre...
2013`te Türkiye...
2012`de Türkiye...
Neptün Balık`ta...
2011`de Türkiye...
2010`da Türkiye...
Kova`da üçlü kavuşum - Melanie...
Satürn-Uranüs Karşıtlığı- Mela...
 
Ekle
Çıkart
e-Posta adresinizi yazın
Copyright © 2003-2018 R.Hakan KIRKOĞLU Bucks - Digital Media Publishing Agency