21 Ağustos 2017 Tutulması
Paylaş » 21 Ağustos 2017 Tutulması yazısını FaceBook'ta paylaş 21 Ağustos 2017 Tutulması yazısını Twitter'de paylaş 21 Ağustos 2017 Tutulması yazısını Google'de paylaş 21 Ağustos 2017 Tutulması yazısını Delicious'ta paylaş 21 Ağustos 2017 Tutulması yazısını Digg'de paylaş 21 Ağustos 2017 Tutulması yazısını MySpace'de paylaş
 

21 Ağustos 2017 Aslan burcunda tam tutulma hakkında

21 Ağustos 2017 tarihinde ülkemiz saati ile 21:25’te gerçekleşecek olan tutulma doğal olarak ülkemizden görülmeyecek. Ancak bu tutulmanın ABD için çok dikkat çekici olacağı görülmekte. Tutulmanın gölgesi ABD’nin batısında Oregon’dan başlayarak tüm kıtayı geçiyor olacak. Bu durum pek çok astrolog açısından Trump’a yönelik olumsuz gelişmelerin bir işareti olarak görülmekte. Ben bu yazıda tutulmanın özellikle ülkemizle ilişkisi üzerinde duruyorum. 

    

Eski kaynaklar, (Örneğin William Lilly, Annus Tenebrosus) tutulmanın görülmesinin ve gölgesinin özellikle yaşanılan bölge açısından önemli olduğunu vurgularken, bu iddia her zaman geçerli olmuyor, gölge olsun olmasın, tutulma yine de etkin sonuçlar getirebiliyor. Bu açıdan tutulmanın ülkemizde görülmemesi ille de etkin olmayacağı anlamına gelmeyebilir. Ancak belki daha zayıf olabileceği söylenebilir. Bunu birlikte göreceğiz.

Diğer yandan, tutulmanın etkilerini ne zaman ortaya çıkabileceği de ayrı bir soru işareti. Yine eski kaynaklar ancak ufuk üstünde görülen tutulmalara yoğunlaşarak bu zamanlama konusunda bilgi vermişler. Tutulma 2 dakika 40 sn süreceği için, genel etkilerinin 2 yıl 8 ay kadar olabileceği söylenebilir. Bununla birlikte, bu etkilerin özelikle 2018’e yoğunlaşabileceğini görüyoruz.

Ancak şimdiye kadar ki gözlemlerim bana göre tutulmaların özellikle tutulma mevsimi içerisinde ve yaklaşık 6 ay boyunca yani bir sonraki tutulmaya kadar daha etkin biçimde gündeme geldiğini göstermekte. Şimdi bu durumda, tutulma mevsimi 28 Temmuz’dan itibaren başlayarak 5 Eylül’e kadar devam edecek, olası etkilerin bu dönemde daha etkin şekilde ortaya çıkabileceğini söyleyebiliriz. Özellikle tutulmadan birkaç gün önce ve sonrasının son derece dikkat çekici olduğunu söylemeliyim.

Bu tutulmanın Aslan burcunda olması özellikle kahramanları, lider ve yönetici konumundaki kişileri gündeme getirebilir. Bu kişilerle ilgili önemli gelişmeler, haberler söz konusu olabilir. Tutulmalar aynı zamanda hem bitişleri, hem de yeni başlangıçları temsil ederler. Dolayısıyla sözünü ettiğimiz kişilerle ilgili ani durumlar, iyi ya da kötü gündeme gelecektir. Kuşkusuz Güneş’in gölgelenmesi, karanlıkta kalması pek iyiye yorulmaz ancak bu durum yeni bir sürecin başlangıcına da işaret ediyor olabilir. Ayrıca tutulmanın kuzey düğüm yönünde olması, tam tutulma olması, gelecek yönünde daha yoğun, güçlü bir yenilenme ve ileriye yönelik adımlar için geliştirici de olabilir.

Bernadette Brady, Saros döngüsüne göre 1 Kuzey olarak işaretlenen bu tutulma serisinin grupları (politik ?) ve arkadaşları ilgilendiren konularda ani, beklenmeyen bir etkisinin olacağını ve bu gelişmenin kişisel ilişkilerin üzerinde baskı oluşturabileceğini yazıyor. Yine Brady böyle bir dönemde, pek doğru olmayan haberler, bilgiler üzerine ani karar vermenin çok iyi olmayacağını vurgulamakta. Ayrıca tutulmanın sağlık üzerinde yorucu etkisinin de altını çizmekte.21 Ağustos tutulmasının genel durumuna baktığımızda Mars’ın özellikle dikkat çekici olduğunu görüyoruz. Ülkemiz açısından bakıldığında, Koç burcu yükseliyor (Ankara 15 derece, İstanbul 9 derece Koç)ve yöneticisi Mars, geniş bir toleransla da olsa, tutulma ile birleşiyor. Mars’ın bozucu ve şiddet içeren doğası düşünüldüğünde bu tutulmanın liderlere, yöneticilere, dikkat çeken kişilere sıkıntı, olumsuz ve öfke getirebileceğini söyleyebiliriz.

Aslan burcunun anlattığı olaylar aynı zamanda eğlence, sanat moda ve sahne dünyası, ünlü kişiler, kraliyet ailesi üyeleri, krallar, kraliçeler, genel olarak parlak ve dikkat çeken şeyler, altın, mücevher ve süslemelerle ilgili konular, aynı zamanda çocuklar, çocuklarla ilgili eğlenceler, filmler, Disney, Holywood gibi temaları içerisine alabilir.

Ülkemiz haritası üzerinde bakıldığında, bu dönemde eğlence ve keyif veren konular, turizm ya da tatille ilgili konular yanında, spekülatif piyasalar, borsa ve yatırım konularını içine alan ani olaylar söz konusu olabilir. Zira Aslan ülkemiz haritasında TL’nin değerini ve Merkez Bankası rezervlerini, kaynakları anlatan ev üzerinde gerçekleşmekte. Dolaysıyla bu tutulma özellikle dövize, ekonomiye yönelik stresleri ve kazanma isteğini öne çıkarabilir.

Diğer yandan, tutulma derecesi Uranüs’le partil üçgen açıda yer almakta. Dünya astrolojisinde Uranüs bireysel ve radikal çıkışlar olduğu kadar aynı zamanda daha katı, sağcı ve otoriter eğilimlerle de ilgilidir. Özellikle bu dönemde Satürn’le de uyumlu bir açıda olması içerisinde sert bir liderlik ve daha katı yönetsel tutumların dikkat çekebileceğini göstermekte.

Tutulma haritasında Koç burcunun yükselmesi (Mars), haritanın tepe noktasında Oğlak burcunun yer alması ve Pluton, yönetsel alanda ve liderlerle ilgili konularda, sertlik, baskı ve dönüşüm içeren koşullara işaret ediyor. Ankara’ya göre olan haritada Asc/MC orta noktasının 27 15 Saka burcunda olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla bu derece direkt tutulma derecesinin karşısında yer alıyor ve kuşkusuz yönetim, liderler, idare ile ilgili konuları, hassasiyetleri ve sertlikleri öne çıkarıyor olabilir. Pluton/MC orta noktasının de bu dereceye yakın olması yönetsel konularla, idare alanında baskı, sertlik, güç kullanma koşullarına işaret etmekte. Pluton/MC 12 54 Oğlak burcunda, benzer biçimde devleti içine alan konulara güçlü bir vurgu getirmekte. Öyle anlaşılıyor ki bu tutulma bir yandan değişimi, diğer yandan kısıtlama ve baskıları bir arada getirmekte. Yöneticileri ilgilendiren konularda gündem fazlasıyla yoğun görülüyor.

Tutulma haritasında dikkat çeken diğer görünümler de var. 7. Evdeki Jüpiter, yükselen burç derecesini de ele alırsak, Venüs/Pluton ile birlikte, öncü burçlarda büyük kare açı kalıbı oluşturmakta. 7. Evdeki Jüpiter dış ilişkilerde olumlu bile görülse, Pluton ve Venüs’le olan ilişkileri yüzünden diplomaside artan güç mücadelesi, yabancılarla ve uluslararası aktörlerle ilgili gerginlikler, çekişmeler, ideolojik ayrılıklar olarak anlaşılabilir.
 
Önümüzdeki altı ayı özellikle ilgilendirebilecek konular içinde dikkat çeken bir diğer nokta ise 6. Evde Başak’taki Merkür’ün geriye gitmesi ve Merkür’le olan karşıt açısı. Merkür 3. Ve 6. Evleri yönetmekte. Bu durum gerek yakın ve sınırdaş komşularla karmaşa ve anlaşmazlıklar, gerekse çalışan kesim, memurlar, öğretmenler, doktorlarla ilgili konularda karışıklar, genel olarak devlete hizmet edenlerle ilgili karmaşalar, belirsizlikler anlamına gelebilir. Kuşkusuz  devlette memur olanların gündemlerinin de böyle bir huzursuzluk ve karmaşa taşıyabileceğini söyleyebiliriz. Merkür’ün tepe noktası ile uyumu, böyle bir karmaşanın kontrol altına alınması için gerekli görülen tedbirlerin gündeme gelebileceğini açıklamakta.

Tutulma haritası üzerinden gittiğimizde, Mars’ın tutulma derecesi ile birleşeceği 2-3 Eylül, ki bu dönemde geri giden Merkür de tutulma derecesi üzerine geri dönmekte oldukça karışık ve huzursuz bir görünüm oluşturmakta. 18 Kasım’daki yeniay, bu tutulmayı tetikleyebilecek başka bir tarihe daha işaret etmekte. Benzer şekilde 3-4 Ocak, 23-24 Ocak sözünü ettiğimiz tutulma temalarını gündeme getirebilir.

 
Paylaş » 21 Ağustos 2017 Tutulması yazısını FaceBook'ta paylaş 21 Ağustos 2017 Tutulması yazısını Twitter'de paylaş 21 Ağustos 2017 Tutulması yazısını Google'de paylaş 21 Ağustos 2017 Tutulması yazısını Delicious'ta paylaş 21 Ağustos 2017 Tutulması yazısını Digg'de paylaş 21 Ağustos 2017 Tutulması yazısını MySpace'de paylaş

2016`da Türkiye...
2015`te Türkiye...
Mevlana:Astrolojik bir portre...
2013`te Türkiye...
2012`de Türkiye...
Neptün Balık`ta...
2011`de Türkiye...
2010`da Türkiye...
Kova`da üçlü kavuşum - Melanie...
Satürn-Uranüs Karşıtlığı- Mela...
 
Ekle
Çıkart
e-Posta adresinizi yazın
Copyright © 2003-2019 R.Hakan KIRKOĞLU Bucks - Digital Media Publishing Agency