2019'da Türkiye
Paylaş » 2019'da Türkiye yazısını FaceBook'ta paylaş 2019'da Türkiye yazısını Twitter'de paylaş 2019'da Türkiye yazısını Google'de paylaş 2019'da Türkiye yazısını Delicious'ta paylaş 2019'da Türkiye yazısını Digg'de paylaş 2019'da Türkiye yazısını MySpace'de paylaş
 

2019’da Türkiye

R. Hakan Kırkoğlu

                          

Soru şu: Zıtlıklar ve karşıtlıklar altında dengeyi bulabilecek miyiz ? Bu süreçten şifalanarak çıkmak için ülke içinde tolerans ve uyum yaratmalıyız.


Kısa başlıklar

*Komşular ve özellikle sınırdaş komşular, doğal olarak Suriye’nin de içinde bulunduğu gündem sürekli meşguliyet yaratacak.

*Yılın ikinci yarısında sınırlarımızda yepyeni bir durum söz konusu. Ülke olarak bu konuya oldukça angaje durumda olacağız ve bunun getirdiği siyasi ve ekonomik gelişmeleri dikkatle takip etmek gerekecek.

*Nitekim, 2019 sonbaharı ile gündemimizin ana gündemi hep sınırlarımız, askeri ve güvenlikle ilgili gelişmeler ve endişeler. Ancak bu alanda yapabileceğimiz çok şey var.

*Yılın ilk yarısında gizlilik içeren konular, espiyonaj, gizli faaliyetler, kimi zaman yıkıcı olabilecek konular gündemde. Bu konular ABD ile olan ilişkilerimizi de yakından ilgilendirmekte. Kuşkusuz Fetö terör örgütü ile ilgili gelişmeleri de kapsayabilir.

*Mayıs- Haziran döneminde halkın güvenliğini ilgilendiren konularda çok daha önlemci olmak gerekiyor. Bu dönem son derece kritik. İstikrar olanakları 22 Temmuz’dan sonra daha kalıcı olmaya başlayabilir.

*Yıl genelinde riskli ve sonu tam olarak bilinemeyen durumlara adım atmak söz konusu olabilir. Özellikle 20 Ocak -19 Şubat arasında daha kritik gelişmeler vemücadele teması var.

*Yıl boyunca Neptün, tepe noktası üzerinden geçerken, sürekli belirsizlik, dalgalanmalar, karışıklıklar ve kimi zaman düşünmeden verilen kararlara, dikkatsizliklere işaret etmekte. Bu durum yönetsel alanda karışıklığa yol açabilir.

*Özellikle Mayıs – Ekim ayları arasında Uranüs Güneş karşıtlığı bu yıl yönetsel alanda ve liderlik temaları için beklenmedik gelişmelere, ani değişikliklere ve yeni reformlara işaret edebilir. Siyasi alanda oturması kolay olmayan dengeler ve yenilikler söz konusu.

*Ekonomi alanında, belirli dönemlerde gündeme gelen iniş-çıkışlar özellikle 20-22 Ocak, 20-22 Nisan, 23-25 Temmuz tarihlerinde önemli streslere işaret etmekte. Ekonomide harcamaların kontrol altında tutulmasının pek kolay olmadığı bir yıldayız.

*Yılın ilk yarısında halkın durumu izolasyon, kısıtlanma ve kendini pek ifade edememe gösteriyor. Yılın ikinci yarısında halk daha hareketli ancak huzursuz, mültecilerle ilgili koşullar da gündemi daha çok meşgul edebilir.

*Yılın ikinci yarısında içinde uluslararası girişimlerin ya da paylaşımların olduğu durumlar, ülkemiz güvenliğini ve toprağa ait konuları özellikle ilgilendirmekte. Bu durum Suriye’nin kuzey sınırları ile ilgili olabilir.

*Yılın ikinci yarısında daha fazla endişe yüzünden, hayatın keyif alınabilecek yönleri, sanat, eğlence imkanları kısıtlı kalabilir, bu genel bir hoşnutsuzluk ve daralma yaratabilir.

*Yılın ikinci yarısında savaşlar, mücadele ve iç güvenlik harcamaları ve zaruret nedeni ile ekonomi ve harcamalar üzerinde büyük baskılar var.

*2019 Ekim ayında, özellikle ülkemizin bekası ve güvenliği açıdan daha fazla endişe ve güçlü kalma durumu vurgulanıyor.

*Yılın ikinci yarısında yakın çevremiz, sınırlarımız ve kendi iç işlerimiz, gündemimizle ilgilenmek durumundayız. Bu koşullar 2020 Mayıs ayına kadar sürebilir. Ancak 2019 Ekim – 2020 Mart arasında sürekli olarak bizi çevremizde meşgul eden konulara odaklıyız.

Gündeme gelen konular

Her yıl olduğu gibi yılı ikiye bölerek değerlendirebiliriz. Yılın ilk yarısında ülkemizin gündeminde kontrolün elimizde olmadığı koşullar, gizlilik ve üstü kapalı olan olaylar dikkat çekmekte. 12. Eve ait temalar aynı zamanda gizli düşmanlıklar, casusluk ve elde olmayan yıkıcı olaylar ya da faaliyetlerle de ilgilidir. Dikkat çekici bir şekilde, geçen yıl da değindiğimiz gibi 2018-2019 yıllık haritası ülkemizin 29 Ekim 1923 doğum haritasına çok fazla benzemekte. Bu yıl da Yengeç yükselmekte, haritada halkın koşullarını anlatan Ay nerede ise, kendi doğum pozisyonuna çok yakın duruyor. Venüs ve Jüpiter de yine 5. Evde Akrep’te yer almakta. Tüm bu göstergeler, özellikle 2019’un ilk yarısında oldukça ilginç, kritik bir dönemden geçmekte olduğumuzu, özellikle güvenlik, vatana ait koşullar ve sınırlarımız açısından daha endişeli ve savunma konusunu öne çıkaran gelişmelerin şekillendirici olacağını anlatmakta. Bu dönemde, özellikle Suriye’deki siyasi ve askeri gelişmeler, karışıklıklar ülkemiz gündeminin en ön sırada kalacağını gösteriyor.

ABD’nin Suriye’den askerlerini çekeceğini açıklaması, yepyeni koşulların ve değişen paradigmaların ve diplomatik/askeri adımların olacağını da açıklamakta.Bu gözle bakıldığında, önümüzdeki 29 Ekim’e kadar aktif olacak olan haritada İkizler 12. Eve düşerken, çift durumların, ikilemlerin, gizli müzakerelerin sürekli gündemde olacağı görülmekte. Nitekim, 2018 Ekim’inde gündemimize giren Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan tarafından vahşice ortadan kaldırılması ve peşi sıra gelişen bir dizi üstü kapalı durum ve buna benzer gelişmeler, ülkelerin istihbarat faaliyetleri ülkemiz coğrafyasında hakim temalar olarak dikkat çekmeye devam edecek.

Diğer bir konu olarak halkın koşullarında da, en azından 2019 Ekim ayına kadar olan dönemde, huzursuzluklar, kısıtlanmışlık ve kayıp hissi, bazı elde olmayan nedenlerden doğabilecek tehlikeler ve kendini rahat anlatamama durumu dikkat çekmekte.

Başka bir gösterge ise Merkür’ün 5. Evde Akrep’te Jüpiter ile birleşiyor görünmesi, Merkür aynı zamanda Jüpiter ile de birleşmekte. Doğal olarak bu yıl hem meclisi ilgilendiren konular, halkın tercihleri ve oyları, hem de gençleri, spekülatif yatırımları, finansal piyasaları ve turizmden gelen gelirleri ilgilendiren alanlarda çok fazla hareketlilik ve canlılık görebiliriz. Benzer şekilde, Jüpiter içerisinde uluslararası koşulların ve yabancıların gündemdeolduğu gelişmelerin son derece dikkat çekici olabileceğini anlatmakta.

Yukarıda sözünü ettiğimiz gizli durumlar, çift durumlar 5-24 Ocak dönemi, özellikle 10 Ocak, 15 Ocak, 17 Nisan – 6 Mayıs, özellikle 22-23 Nisan, yine yaz aylarında yine 4 – 27 Haziran, 19 Temmuz – 11 Ağustos dönemlerinde ülkemiz gündemine fazlasıyla belirleyici gelişmeler, değişiklikler getirebilir.

Yerel Seçimler
Yine yerel seçimlerin yapılacağı 31 Mart öncesinde, Merkür 5-28 Mart tarihlerinde Balık burcunda geri harekette görülmekte. Dolayısı ile seçimlerin hem öncesinin oldukça karışık, özellikle uluslararası durumlar ve yabancılardan kaynaklanabilecek koşullar ve gizli saklı durumlar yüzünden test edici geçeceğini söyleyebiliriz.

Bu süreçte 1-10 Şubat, 21-23 Şubat, 17-20 Mart, 7-8 Nisan tarihleri sayın Kemal Kılıçdaroğlu açısından da hassas ve belirleyici tarihler olabilir. Mars’ın konumu, 31 Mart’tan itibaren Kılıçdaroğlu’nun altında çalışanlardan ya da organizasyonel nedenlerden ötürü gerginlik ve başkaldırı yaşayabileceğini gösteriyor olabilir. Neptün Balık teması
Ülkemiz 2018-19 yıllık haritasında tepe noktası Balık burcunda gözükmekte. Su elementinin çok fazla vurgulanıyor olması akılcı tutumlardan çok, duygulara ve hassasiyetlere yönelik gelişmelerin öne çıktığını, ülkemizin yönünde belirsizliklerin ve karmaşık koşulların devam ettiğini anlatıyor. Ayrıca Neptün bu yıl ülkemizin tepe noktasında üzerinde çok uzun süre kalıyor olacak. Ocak ayından Mayıs ayına, 2019 Ağustos’tan 2020 Şubat’ına kadar bu etkilerin devam edeceği görülmekte. Neptün’ün geriye gitmeye başladığı 21 Haziran 2019 ve düze döneceği 27 Kasım tarihleri dikkat çekici olabilir. Neptün sosyal trendlere karmaşa, hayallere kapılarak hareket etme, kontrolsüzlük ve belirsizlik getirmekte. Nerede ise tüm yıl boyunca ülkemizin yönünde bulanıklıklar, kimi zaman yanılgılar ya da gerçeklerden uzaklaşarak hareket etme ağır basabilir. Bu süreçte hükümet ve yöneticilerin çok daha uyanık, gerçekçi olmaları gerekir.
Zira Neptün dağıtan, çözen ve skandallar yaratabilen özelliklere de sahiptir.

Satürn/Pluton’un güçlü baskısı
Yıllık haritada dikkatimizi özellikle çeken diğer bir görünüm ise Pluton’un alçalan burç noktası üzerinde olması. Pluton’un bu konumu diplomaside ve dış siyasette bizi oldukça terletecek gibi görülüyor. Bu görünüm yoğun baskılara ve endişelere neden olabilir. Sınırlarımızı koruma ve güvenlik ihtiyacımız söz konusu olduğunda bu hassasiyetimiz karşısında güçlü baskılar, manipülasyonlar altında kalmaktayız ve bu dönemde bu tür gizli durumlar, kimi zaman da açık düşmanlıklar ve baskı özellikle dikkat çekmekte. Benzer şekilde, Satürn de dış ilişkileri, anlaşmaları ve açık düşmanlıkları gösteren 7. Evde yer aldığı için, bu dönemde, hatta 2020 yılının sonuna kadar önümüzde bizi zorlayan, baskı kuran ama aynı zamanda çok önemli dersler çıkarabileceğimiz olaylar söz konusu. Satürn de bu etkisini özellikle Şubat’ta, Temmuz sonunda daha da çok hissettirecek.

Ekonominin çok kırılgan dengesi
2018-2019 sürecinde, yıllık haritada içerisinde Uranüs, ay düğümleri ve Venüs yer alan büyük bir kare görülmekte. Sabit burçlardaki büyük kareler özellikle kronikleşen durumları ve kolayca çözüme ulaştırılamayan koşulları anlatırlar. Boğa burcundaki Uranüs ve Akrep’teki Venüs, bu koşulların özellikle ekonomik anlamda çok kritik ve sarsıcı olabileceğini açıklamakta. Boğa/Akrep TL’nin değerini, harcamalar ve tasarruf/yatırım dengesini ve doğrudan gelirleri ve refah koşullarını doğrudan anlatan burçlar olması ve ay düğümlerinin de bu resmin içinde olması bazı kontrol edilemeyen, önüne geçilmesi zor durumların belirli zamanlarda oldukça stres yaratabileceğini anlatmakta. Kuşkusuz bu gelişmeler ülkemizin gelecek beklentilerini ve mali/bankacılık sistemini de yakından ilgilendirmekte. Ekonomideki stresleri ve dalgalanmaları öne çıkarabilecek zamanlar özellikle 20 Ocak civarında, 7 Şubat’ta ve 19 Şubat’a kadar olan dönemde iyice tırmanmaya başlayabilir. 20 Nisan’dan başlayan dönem çok önemli sonuçlar, muhasebeler ve değerlendirmeler getirecektir. 20 Mayıs’a kadar olan dönemde, ekonominin geleceği ile ilgili gelişmeler iyice masaya yatırılabilir. Ekonominin gidişatının yeni bir yön kazanabileceği ve bir takım dersler çıkarılabilecek diğer bir dönem ise 23 Temmuz civarındadır. Bu süreçte 23 Ağustos’a kadar gündeme gelecek yeni temalar, belki 2019-2020 yılının getireceği yeni koşullar (aşağıda ayrıca değiniyoruz) daha farklı bir denge oluşturabilir.

Gürültülü Uranüs transiti
Bu dönemde ülkemizin gündemini çok güçlü bir şekilde biçimlendiren güçlü bir transit Uranüs’ten gelmekte. Uranüs’ün Boğa burcuna ilerlemesi ülkemiz ittifaklarını değiştirmeye başladı bile. Son bir yıl içinde ABD ile olan ilişkilerimiz sert ve yorucu bir şekilde değişti ve yeniden tanımlanmaya çalışılıyor. Uranüs radikal koşulları, kopmaları ve ani gelişmeleri açıklayan bir gezegendir. Boğa ise ülkemizin bağlı olduğu organizasyonlar, ittifaklar ve siyasi partileri de içine alan, 11. Evinde yer alıyor. Uranüs’ün bu eve ilerlemesi ile birlikte, ülkemiz kendi gelecek tasavvurlarında daha ani, beklenmedik durumlar içinde kalmakta. Bu durum gerek ABD, gerekse AB ile olan süregelen kırılgan ilişkiyi daha gergin hale getirmekte. Bu alanlarda sürprizler olabileceği gibi, kopartıcı durumlarla, yeni gerçeklerle karşılaşabiliriz. Uranüs aynı zamanda uyandırıcı bir gezegen olduğu için, varolan pek çok beklentinin ve ümidin aniden değişebileceğini de göstermekte.Diğer yandan, Uranüs 2019’un ikinci yarısında ülkemizin Akrep burcundaki Güneş’inin de tam karşısından geçecek. Bu transit 2020 yılının Nisan ayına kadar da devam edecek. İlk karşıtlık 15 Haziran’da, ikincisi 11 Ekim’de, son karşıtlık ise 2020’de 3 Nisan’da gerçekleşmiş olacak. Sırası ile bu dönemler, Haziran, Ekim ve 2020 Nisan belirli bir sürecin farklı aşamaları olarak görülebilir. İlk karşıtlık olayların iyice ortaya çıkmasını, Ekim’deki ikinci karşıtlık yoğunlaşmasını, güçlenmesini, son karşıtlık ise bu süreçte ortaya çıkabilecek sonuçları anlatır. Dolayısı ile pek çok değişimin 2020’nin ilk yarısına kadar devam edeceği, sonuç vereceği görülmekte.

Güneş, dünya astrolojisinde ülkenin kimliğini, yönetimini, yönetici ve liderlerini açıklar. Uranüs Güneş’e karşıt durduğunda, yönetime ilişkin daha radikal gelişmeler, liderleri ilgilendiren durumlar ve ani olaylar söz konusu olabilir. Uranüs aynı zamanda ülkemizin doğum haritasında tepe noktasında yer aldığı için, kuşkusuz bu ani olayların ve artan gerginliğin ülke yönetimi ve gittiği yönle ilişkili olabileceğini, yönetsel alanda daha sert ve radikal koşulların gündeme gelebileceğini söyleyebiliriz. Doğal olarak bu süreçte, şimdiye kadar içinde bulunduğumuz ittifaklar, örneğin NATO ile ilişkiler, başta ABD ile olan bağlar ve diğer diplomatik görüşmeler mercek altına alınabilir ve bu durum daha serbest, daha tepkisel ve kopartıcı tavırlar içinde gerçekleşebilir. Kuşkusuz bu gelişmeler, yönetici ve liderlerin tutumunu, kararlarını da içine alan bir şekilde gündeme gelebilecektir.

Özetle 2019 sonbaharına kadar
Özetle yılın ilk 9 ayı içerisinde, güvenlik ve dış politikaya ilişkin konularda çok önemli stresler, baskılar ve gizli kalan koşullarla, gizli düşmanlıklarla karşılaşabiliriz. Ancak bir yandan da uluslararası konularda yürütülebilecek temaslar ve görüşmeler imkan dahilinde gözükmekte. Halkın genelinde sıkıntılar, huzursuzluklar söz konusu. Gazetecileri, medyayı ilgilendiren gelişmelere bu gözden bakılabilir. Yerel seçimlerin sonuçları sayın Kılıçdaroğlu için test edici olabilir. Ekonomik alanda da ani koşullar özellikle Mayıs ayına kadar dengesizliklerin olabileceğini açıklıyor. Bu açıdan Ocak-Şubat geçişi daha yorucu olabilir. Yılın genelinde ülkenin yönünde karmaşık koşullar ve ani kırılganlıklar söz konusu.

2019’un ikinci yarısında gündeme gelebilecek temalar
2019 Temmuz sonundan itibaren ve özellikle Ekim ayı ile birlikte, yeni bir gündem ortaya çıkmakta. 2019’un sonunu ve 2020 yılındaki gelişmeleri açıklayan bu süreçte, ülkemizin güvenliğini, gelecek beklentilerini, huzurunu ya da huzursuzluğunu ilgilendiren gelişmeler, sınırlarımızla, özellikle de güney sınırlarımızı ilgilendiren gelişmeler içinde yeni bir döneme gireceğimizi anlatmakta. Bu dönemde, komşularımızın, muhtemelen Suriye’nin geleceğini ilişkilendiren konular içerisinde, yepyeni oluşumların, şekillenmelerin ortaya çıkabileceği anlaşılmakta. Ülkemiz bu alanda hassasiyet gösterirken, yeni yollar ve diplomasi arayabilir. Bu alanda yeni bir denge ve oluşum içinde kararlı ve mücadeleci bir tutum söz konusu olacak. Şartlar zorlayıcı ve huzursuz edici olmakla birlikte, sınırdaş komşularımızla ilgili konular ana gündem maddesi haline gelecek. Ülkemizin gelecek beklentileri ve ümitleri özellikle sınırlarımızda meydana gelecek yeni durumlara bağlı olarak yeniden şekillenebilir.

Diğer yandan, yukarıda sözünü ettiğimiz Uranüs karşıtlığı, içinde bulunduğumuz ittifaklardan, özellikle ABD ve AB ile ilişkilerden kaynaklanan karşıtlık ve streslerin de etkisi ile uluslararası boyutta daha dengesiz koşullar ya da beklenmedik durumlar da yaratabilir. Bu süreçte, 2019’un ikinci yarısında, karşımızda daha dağınık, kararsız ve içerisinde belirsizlik, karmaşa olan ilişkilerle, müttefiklerle karşılaşabiliriz. Ancak ülkemizin sınır komşuları ile ilgili konulara son derece odaklı ve kararlı biçimde yaklaşacağını ve Ekim ayı ile birlikte, bu alanda yepyeni durumların, defacto gelişmelerin ortaya çıkabileceğini söyleyebiliriz.

Yılın son çeyreğinde gündemimizde olacak konulardan bir diğeri de ekonomik alanda ve destekler konusunda ortaya çıkabilecek problemler. Yıllık haritada Mars’ın Terazi burcunda, 2. Evde yer alıyor olması ve kurduğu sert açılar özellikle askeri konuların, savaş ya da müdahale gereğinin ülkemiz kaynaklarını ve ekonomisini de zorlayabileceğini gösteriyor. Bu yeni süreçte, TL’nin durumu ve rezervlerin kontrol edilmesi daha güç şartlar altında kalabileceğini söyleyebiliriz. Bir yandan sınırlarımız, komşu devletler, muhtemelen Suriye ve Ortadoğu gündemimizi şekillendirirken, halkın kendini mutlu hissetmesi, hayattan keyif alması büyük bir baskı ve kısıtlama altında kalabilir. Bu durum, ekonomik hayatı canlandıran harcamaların ve yatırımların kuraklaşabileceğini ve büyümeyi son derece sınırlandırabileceğini söyleyebiliriz. Dolayısı ile, 2019’un son çeyreğinde, ana gündem, milli konularda bir arada durma ihtiyacı, milli hassasiyetler ve beka sorunu olarak ortaya çıkarken, toprak güvenliğini, vatanı ilgilendiren konulardan kaynaklanan sarfiyatın ve enerjinin getirdiği sınırlamalar içinde kalabiliriz. Kuşkusuz bu durum gençler açısından da kısıtlı ve daha dar koşulların olduğunu göstermekte.

Bu yeni dönemde ülkemiz yönetimini ilgilendiren konular içinde çift durumlar, iki arada kalma, kendini anlatma hedefi ve aynı zamanda gizli kalan, istihbarat faaliyetlerinden kaynaklanan gelişmeler de önem taşımakta.Yılın ikinci yarısında ve özellikle Ekim’den sonraki aylarda, diplomatik koşullar, görüşme ve anlaşmalar ekonomiyi ve kaynaklarımızı yakından etkilerken, sınırdaş komşularımızla yoğun bir biçimde ilgileniyor ve daha çok bu alandaki yeni şartlara odaklanıyor. Toprak ve vatan konuları uluslararası koşullarla yakından ilişkili olmaya başlayabilir. Bu dönemde çok daha fazla kendi milli konularımıza odaklı olacağız. Savaş gezegeni Mars’ın konumu mücadele ve savunma konularının en dikkat çekici başlıklar olabileceğini gösteriyor. Haritanın 3. Evindeki yoğunlaşma sınırdaş komşulara yönelik hassasiyetimizin ve özenimizin çok yüksek olacağını anlatmakta. Kuşkusuz bu gelişmeler özellikle yabancı ülkeler ve uluslararası konular çerçevesinde önemli gelişmelere ve değerlendirmelere de yol açacak. Haritada Jüpiter’in konumu ülke ve topraklar, güvenlik, vatan konuları çerçevesinde uluslararası boyuttaki gelişmelerin son derece dikkat çekici olacağını gösteriyor.

Aylık değerlendirmeler

Oğlak burcunun olduğu 20 Ocak’a kadarki dönemde, toprak, güvenlik ve vatanla ilgili konularda diplomatik gelişmeler, hassasiyetler vurgulanıyor. Daha fazla diyalog, görüşme gereği var. Aynı zamanda dışsal baskıların da olabileceği bir dönemdeyiz.

29 Aralık – 29 Ocak arasında,
20 Ocak’a kadar ülke gündeminde paranın değerini, ekonomik koşulları, kaynakları içine alan gelişmeler dikkat çekmekte. Bu gelişmeler özellikle dış politikadan, tehditlerden, güçlü baskılardan, düşmanlıklardan, karşıtlıklardan etkilenirken, diplomasi ihtiyacı öne çıkmakta. Çok daha kontrollü ve gerçekçi olunması gereken bir dönemden geçmekteyiz. Özellikle 20 Ocak’a kadar, 29 Aralık, 6-12 Ocak günleri (özellikle 10 Ocak) daha kritik olabilir. 6 Ocak’taki Güneş tutulması özellikle düşmanlıkları, karşıtlıkları gündeme getirmekte. 10 Ocak civarı diplomatik görüşmeler açısından önemli sayılabilir. 14-15 Ocak daha olumlu koşullar getirebilir. 20 Ocak’la birlikte, finansal konulara, piyasalara yönelik dikkatler artmakta.

Saka burcunun olduğu 20 Ocak – 19 Şubat arasında liderliği ve askeri konuları öne çıkarabilecek önemli gelişmeler bekleyebiliriz. Oldukça kritik bir dönemdeyiz. Yönetimi ve idareyi ilgelendiren alanlarda büyük yükler, baskılar ve zorluklar olabilir. Bir yanda ülkede güvenlik, halkın hassasiyetleri ve kırılganlıkları dikkat çekmekte. Cesaret ve yeni adımlar atmayı gerektiren koşullar içinde olacağız. Uluslararası konularda bazı imkanlar ve destekler de olacak.

Ayrıca 20 Ocak – 19 Şubat döneminde, kriz çıkaran, endişe, korku yaratabilecek gündemler söz konusu. Bu dönemde ekonomide borçları ya da finansal riskleri, huzursuzlukları içine alan gelişmelere dikkat etmek gerekiyor. Toplumsal gelişmeler, sosyal içeriği olan konular da öne çıkabilir. Ayrılık yaratan konular nedeniyle huzursuzluklar var. 8 Şubat civarına özellikle dikkat edilmeli. 15-16 Şubat’ta ise özellikle uluslararası görüşmeler, kararlar, pazarlıklar gündeme gelebilir.

29 Ocak – 28 Şubat arasında,
Bu çok önemli dönemde, sınırdaş komşularla ilgili koşullar çok daha fazla ön planda. Muhtemelen Suriye’nin kuzeyini içine alan koşullar daha dikkatli olmayı gerektirmekte. 10 Şubat’a kadar olan dönemde, bu konularda kriz ve endişe yaratabilecek gelişmeler olabilir. 10 Şubat sonrasında ise yabancılarla, uluslararası konular içinde daha fazla görüşme ve diyalog söz konusu. Genel olarak 10 Şubat sonrasında üniversiteleri, medya ve akademik konuları, yayınları öne çıkaran gelişmeler de öne çıkabilir. 13-14 Şubat, 25 Şubat daha iyi değerlendirilebilir. 19 Şubat civarı özellikle yönetsel konular, kararlar açısından dikkat çekici olabilir.

Balık burcunun olduğu 19 Şubat – 21 Mart arasında özellikle uluslararası bağlamda önemli konular söz konusu. Ancak şartlar çok değişken ve kararsızlık da gösterebilir. Bu dönemde toprak, yerleşim, binalar ve güvenlik alanında zafiyet, dikkatsizlik, su ya da sıvılarla, gazlarla ilgili durumlar, su baskınları dikkat çekebilir. Ekonomik kaynaklar konusunda çok daha kotrollü ve ciddi olunması gerekiyor.

Ayrıca 19 Şubat -21 Mart arasında, uluslararası gelişmeler, görüşmeler, içerisine basını, medyayı alan konular öne çıkmakta. Bu konular halkın tercihleri ya da oyunu ilgilendirebilecek değişiklikler açısından da önemli olabilir. Yerel seçim gündeminin de yoğunlaşmaya başladığı bu dönemde, yayınlar, propaganda faaliyetleri ve medyaya, gazetecilere ait gelişmeler vurgulanıyor. Ancak 3-5 Mart günlerinde gündemde fazla karışıklık, bulanıklıklar ve uluslararası konuları da içine alabilecek gariplikler söz konusu olabilir. Keza 15-18 Mart tarihleri de yönetsel konular, görüşler, ideolojiler açısından dikkat çekici.

28 Şubat – 29 Mart arasında,
İç işlerini, toprağı, güvenliği ve vatanı ilgilendiren gelişmeler açısından oldukça kritik bir dönemden geçiyoruz. Bu dönemde hem sınırdaş komşuları, hem de gizli faaliyetleri, yıkıcı olabilecek durumları ilgilendiren koşullar var. Bu bağlamdan, halkın seçimlerini, oylarını ilgilendirebilecek temalar ağırlık kazanmakta. 5-28 Mart tarihleri arasında geri giden Merkür, özellikle medya, basın, gazeteciler ve aynı zamanda uluslararası konulardan kaynaklanabilecek gündemleri öne çıkarırken, karmaşa, belirsizlikler daha çok yaşanabilir. 15 Mart civarı yine bu konularda hareketli bir gün olabilir. 1-26 Mart tarihleri arasında ülke güvenliği, iç işlerini ilgilendiren konularda endişe, korku, huzursuzluk getirebilecek yıkıcı durumlar yaşanabilir.

Koç burcunun olduğu 21 Mart – 20 Nisan arasında özellikle uluslararası konular, imkanlar, ilerleme ve genişleme teması var. Bu dönemde medyaya, akademik konulara, liderliğe ilişkin gelişmeler dikkat çekmekte. Entelektüel konularda daha olumlu adımlar, iletişim ve ifade etme kapasitesi öne çıkıyor. Ancak ekonomi ve kaynaklar alanında sıkışıklık ve daha önlemci olma ihtiyacı sürmekte. 

Ayrıca 21 Mart – 20 Nisan arasında yönetimi ilgilendiren konular da öne çıkmakta. Yerel seçimlerinde yapılacağı bu dönem içinde, liderlik vurgusu gündemde gözüküyor. Ancak huzursuzluk ve korku yaratan, ya da ülkenin bekasını ilgilendiren koşullar da dikkat çekebilir. Bu dönemde, askeri koşulları ve ülkemizin gücünü daha fazla öne çıkaran gelişmeler içerisindeyiz. Doğal olarak bu konular, ekonomiyi ve piyasaları da yakından etkileyebilir.

29 Mart – 29 Nisan arasında,
Halkın oylarını, yerel seçimleri ilgilendiren konular gündeme geliyor. Bu dönemin önemli tarihleri 30-31 Mart, yönetsel konulara işaret ediyor. Kuşkusuz bu yerel seçim tarihine işaret etmekte. 31 Mart’tan itibaren aynı zamanda gizli faaliyetlere, casusluk ya da yıkıcı çalışmalar, elde olmayan nedenler gündeme gelebilir. 11 Nisan’a bu açıdan dikkat edilmeli. 17 Nisan’dan itibaren yönetsel kararlar, atak olmayı gerektiren koşullar, ülkemizin yaptığı pazarlıklar ve ortaya koyduğu görüşler dikkat çekmekte. 22-23 Nisan özellikle gerginlik içerebilir. 25 Nisan civarında da yönetsel konulara, daha kararlı davranmaya yönelik koşullar gündeme gelebilir.

Boğa burcunun olduğu 20 Nisan – 21 Mayıs arasında lidere, yönetsel konulara ait gelişmelerin çok dikkat çektiğini görüyoruz. Bu konulara odaklanma, ani durumlar, değişiklikler dikkat çekebilir. Ayrıca 20 Nisan – 21 Mayıs tarihleri arasında ekonominin gidişatı ve geleceği ayrı bir önem kazanmakta. Yazının başında da değindiğim gibi, bu dönemde ekonomik koşulları, TL’nin değerini, istikrar ve güveni ilgilendiren konularda önemli sonuçlar ve değerlendirmeler var. Pek çok açıdan bir muhasebe dönemindeyiz. Bu gelişmeler 20 Nisan civarına işaret etmekte. Aynı zamanda bu dönemde, ülkemizin içinde olduğu ittifakları, gelecekle ilgili ümit ve beklentilerini de masaya yatırabileceğini söyleyebiliriz. ABD ve AB ile ilişkiler bu alanlarda şimdiye kadar birikmiş olan gerginlikler sert bir şekilde boşalabilir ya da yeni bir değerlendirme gereği doğabilir. 18 Mayıs civarı da bu açıdan önemli bir tarih olabilir.

29 Nisan – 29 Mayıs arasında,
Bu dönemde çalışanları, memurları, askerleri ilgilendiren koşullar öne çıkmakta. Aynı zamanda uluslararası bağlamda askeri konular söz konusu olabilir. Bu dönemde özellikle eğitim, devlet daireleri, yönetsel, organizasyonel uğraşlar, akademiye ya da medyaya ait konuların da öne çıkacağını söyleyebiliriz. 6 Mayıs’a kadar yönetsel işler, dış dünya ile görüşmeler, pazarlıklar var. 6 Mayıs’tan sonra özellikle ekonomi alanına yönelik kararlar, istikrar ve güven yaratmaya yönelik konular ağırlık kazanmakta. 9-10 Mayıs tarihleri bu kararlar açısından dikkat çekici olabilir. 15 Mayıs yine yönetsel konulara vurgu yapıyor. 18 Mayıs özellikle yabancılarla görüşmeler ve politikalar açısından dikkat çekici. Ancak 21 Mayıs’tan sonra özellikle gizli kalan koşullara, yıkıcı faaliyetlere, istihbarat, espiyonaj içeren gelişmelere dikkat etmek gerekebilir.

16 Mayıs’tan itibaren Yengeç burcuna ilerleyen Mars, askeri güvenlik konularını, savunma ve mücadele içeren temaları tetiklemekte. Uyanık olmayı gerektiren bir dönemdeyiz. 25-30 Mayıs bu açıdan oldukça dikkat çekici olabilir. 12-18 Haziran da öyle.

İkizler burcunun olduğu 21 Mayıs – 21 Haziran arasında yine yöneticileri, yönetimi ve gücü içine alan konular dikkat çekiyor. Ancak halkın durumunda şiddet, hastalıklar benzeri olumsuz koşullar dikkat çekebilir. Yıkıcı faaliyetlere çok dikkat etmek gerekiyor. Aynı zamanda ekonomide ve yönetiminde hızlı ve ani gelişmeler, değişiklikler gündeme gelebilir.
Ayrıca 21 Mayıs – 22 Haziran arasında oldukça yıkıcı olabilecek, gizli konuların, kimi zaman kayıpların gündeme gelebileceği durumlar gündeme gelebilir. Bu dönemde halkı ilgilendiren, endişe yaratan, elde olmayan durumlar, hassasiyetler söz konusu. Gizli düşmanlıklara dikkat edilmesi gerekmekte. Bu gelişmeler gençleri de ilgilendirebilir. 3-5 Haziran karmaşık konulara, dağınıklığa işaret ederken, özellikle 14 -22 Haziran arasında halkı ve yönetimi de ilgilendiren huzursuzluklar söz konusu olabilir.

29 Mayıs – 29 Haziran arasında,
Bu dönemde son derece kritik gelişmeler var. Özellikle dış politikaya, düşmanlıklara, karşıtlıklara dikkat etmek gerekecek. Yönetsel konularda kararlılık ve disiplin gerekmekte. Dış siyasette ağırlık ve baskılar söz konusu olabilir. Ülkemizin ilişkilerinde daha soğukkanlı ve planlı olması, uzun vadeli düşünmesi ve aceleci olmaması gerekmekte. Önemli tarihlere bakacak olursak, 29 Mayıs yönetsel kararlar açısından önemli ancak 4 Haziran’a kadar gizli kalan konular, çift durumlar dikkat çekmekte. 4 Haziran’dan sonra kararlarda daha toparlayıcı imkanlar içinde olabiliriz. 9 Haziran özellikle iç işleri ve yönetim açısından önemli gözükmekte. 14 ve 21 Haziran civarında yönetsel konularda daha dikkatli kararlar alınabilir.
Yengeç burcunun olduğu 21 Haziran -23 Temmuz arasında, özellikle uluslararası alanda hızlı gelişmeler bekleyebiliriz. Bu dönemde, diplomasi, denge ve aynı zamanda medya ve iletişimi ilgilendiren konularda canlılık dikkat çekebilir. Ancak ekonomide ve yönetimi ilgilendiren bazı olumsuzluklar, ya da halkta endişe, korku, huzursuzluk yaratabilecek olaylar da mevzu bahis olabilir. İletişim, taşımacılık gibi konulara, ya da mali açıdan gündeme gelebilecek koşullara, kısıtlamalara dikkat çekiliyor.
Ayrıca 21 Haziran – 23 Temmuz döneminde güvenlik ve ülkeye yönelik konular, hassasiyetler ve yeni kararlar, başlangıçlar dikkat çekmekte. Bu dönemde halkı ilgilendiren konularda toparlanma ve yeniliklere gitme daha kolay olabilir. Kuşkusuz elde olmayan ya da gizli kalan konular da yine gündeme gelebiliyor. 26 Haziran, 8-10 Temmuz ve 20 Temmuz gündemi hızlandıran gelişmeler getirmekte.
 
29 Haziran – 29 Temmuz arasında,
Huzursuzluk ve endişe kaynağı olabilecek durumlar, korkular, ölüm-kalım temaları, ekonomik konuları, finansal piyasaları ilgilendiren koşullar daha çok gündem gelebilir. Bu dönemde, 8 Temmuz’dan sonra koşullar daha fazla karışıklık, belirsizlik içerebilir. Temmuz’un ikinci yarısında özellikle 21 Temmuz civarında yönetsel alanda, devlete ait alanlarda, planlı ve disiplinli olma gereği, dış politikadan kaynaklanan koşullar, belirli sınırlamalar ya da devlete, yönetime, ekonomiye ilişkin alanlarda daha kontrollü davranma gereği vurgulanmakta.

Aslan burcunun olduğu 23 Temmuz – 23 Ağustos arasında özellikle liderliği, yönetimi, başarıyı ve zaferi gündeme getiren olumlu fırsatlar söz konusu. Daha fazla heyecan, enerji ve iyimserlik yaratan imkanlar var. Ancak yangınlar, kimi zaman riskli, tehlikeli konular da öne çıkabilir.
Ayrıca 23 Temmuz – 23 Ağustos arasında, özellikle TL’nin değeri ve ekonomiyi ilgilendiren konular daha çok gündeme gelebilir. Bu dönemde ekonomide yatırımlar, harcamalar ve spekülatif konulara, büyümeye odaklanmak mümkün olabilir. 23 Temmuz civarı özellikle yıl boyunca gündeme gelen ekonomik konuların yeniden değerlendirilmesi için kritik sayılır. Aynı zamanda 20 Ağustos civarında sınırdaş komşularla ve gizli kalan konularla ilgili gelişmeler gündeme gelebilir.

29 Temmuz – 29 Ağustos arasında;
Uluslararası konuların, yabancılardan kaynaklanabilecek temaların önem kazanacağı görülmekte. Bu koşullar askeri konularla, devleti ilgilendiren meselelerle yakından ilgili olabilir. Ayrıca bu dönemde meclisi, halkın beklentilerini, medyayı, gençleri ve spekülatif konuları içine alan koşullar, projeler öne çıkabilir. Temmuz sonu ve Ağustos’un ilk günlerinde, özellikle Merkür’ün düzgün harekete döneceği 1 Ağustos’tan itibaren sözünü ettiğimiz konularda ilerlemeler, şans ve başarı getirebilecek koşullar söz konusu. 11 Ağustos özellikle olumlu zira Jüpiter düzgün harekete dönmekte. Bu dönemde ekonomik gelişmeler, gelirler ve daha fazla kaynak yaratmak açısından yabancılarla ilişkiler ve görüşmeler daha olumlu ve destekleyici fırsatlar getiriyor. 26 Ağustos civarında da benzer hareketli koşullar söz konusu. Ancak 18 Ağustos sonrasında askeri gelişmeler, güvenlik ve savunma konuları, özellikle yakın komşular ve Suriye çerçevesinde büyük bir dikkat çekmekte.

Başak burcunun olduğu 23 Ağustos – 23 Eylül arasında etkin, planlı ve odaklı davranmak önemli. Güçlü ve mücadeleci olma teması vurgulanmakta. Hedeflere odaklıyız.

Ayrıca 23 Ağustos – 23 Eylül arasında, özellikle yılın son çeyreğinde gündemimize gelecek olan koşulların daha fazla belirgin hale geldiğini görmeye başlayabiliriz. Bu dönemde, özellikle yakın komşular, Suriye’nin ya da Ortadoğu’nun değişen koşulları, sınırlarımızı ilgilendiren konular önem kazanmakta. Bu konularda daha fazla istişare, konuşma ve aynı zamanda endişe yaratabilecek gelişmeler söz konusu olabilir. Genel olarak tüm dikkatimizi bu yeni gelişen şartlara, değişikliklere odaklamış durumdayız. Ancak 16 Eylül’den sonraki günlerde, mücadele ve sıcak koşullar, askeri konuları içine alabilecek gelişmeler daha fazla beklenebilir. 2 Eylül civarı benzer şekilde, gerek gizli kalan, gerekse sınırdaş komşularla ilgili hassasiyetleri daha çok öne çıkartmakta.

29 Ağustos – 29 Eylül arasında,
Çok önemli bir süreçten geçiyor olacağız. Bu dönemde askeri konular, yönetimi ve liderliği ilgilendiren olaylar söz konusu olabilir. Zaten Mars da 18 Ağustos’tan bu yana Başak burcunda ilerlemeye başlamıştı. Yukarıda da değindiğimiz gibi, 2019’un son çeyreğinde sınırlarımızda oluşan gelişmelere özellikle dikkat etmek ve uyanık davranmak durumundayız. 16 Eylül sonrasında bu konularda sıcaklık artmakta. Bu dönemde kritik tarihler var: 29 Ağustos ve sonrası sınırdaş komşular, yakın çevremiz, görüşmeler, iletişim ve koordinasyon, organizasyonel konuları öne çıkartmakta. 30 Ağustos askeri konular ve orduyu ilgilendiren gelişmeler açısından önemli sayılabilir. 6 Eylül’de toprağa, güvenliğe ait haberler, kararlar, 11 Eylül yabancılarla diyalog, özellikle 12 Eylül vatana, toprağa, güvenliğe ait gelişmeler, hassasiyetler ve yıkıcı olabilecek temalar, 14 Eylül’den itibaren çok daha fazla güvenlik, iç işleri, toprağa ait konular, 18-19 Eylül yine benzer şekilde, sürtüşme ve çatışma içerebilecek olaylara işaret edebilir. 25 Eylül civarında askeri konularda daha pozitif sonuçlar söz konusu olabilir.

Terazi burcunun olduğu 23 Eylül – 23 Ekim arasında diplomaside ve denge gerektiren konularda hassasiyetler artmakta. Bu dönemde yurtiçine ait gelişmeler, sınırdaş komşularla güvenlik konuları, milli hassasiyetler, endişeler, güvensizlikler ve halkı ilgilendirebilecek zorluklar ancak yine de birleşme ve bir olma teması vurgulanmakta.

Ayrıca 23 Eylül – 23 Ekim arasında, yine ülkeyi ve iç işlerini ilgilendiren gelişmeler ön planda kalmaya devam etmekte. Bu dönemde gerek milliyetçi temalar, gerekse de ülkemizin ittifakları ile ilgili konularda hassasiyetler gündemde. Toprak ve vatan güvenliği koşulları vurgulanmakta. Bir yandan da, ekonomi alanında harcamalara ve yatırımlara yönelik bir gündem de mümkün. Özellikle dış politik koşullar açısından 26-28 Eylül civarında ve 9-12 Ekim tarihlerinde de ayrıca yorucu, baskı yaratabilen durumlar bekleyebiliriz.

29 Eylül – 29 Ekim arasında,
Dikkatimiz daha çok ittifaklara, ülke olarak içinde bulunduğumuz organizasyonlara ve aynı zamanda ekonomi ile ilgili beklentilere odaklanıyor. Ekonomide istikrar vurgusu öne çıkarken, harcamalar ve yatırım dengesi ne oranda gelecek beklentilerimizi etkileyebilir, bunu farkedeceğiz. Bu dönemde, gençleri ilgilendiren konular yanında, halkın beklenti ve tutumlarını, kadınlara ait konular, sahne ve sanatçılarla ilgili gündemler dikkat çekebilir. 3 Ekim’den, özellikle de 8 Ekim’den sonra bu sözünü ettiğim konular daha fazla vurgulanmakta. 9 Ekim, 15-16 Ekim tarihleri öne çıkmakta. 21-25 Ekim, 28 Ekim olumlu yönde gelişmeler de getirebilir.

Akrep burcunun olduğu 23 Ekim – 22 Kasım arasında, çift durumlar, kaygan koşullar ve daha fazla pazarlık, görüşme ve iletişim vurgulanmakta. Uluslararası alanda diyaloglar artabilir. Ancak gençlere yönelik konular, ekonomide sarfiyat içeren durumlar da dikkat çekebilir. Diplomaside atak ama aynı zamanda dengeli olma stresi artıyor.

Bugünlerde, yukarıda söz ettiğimiz, yılın son çeyreğindeki gelişmeler iyice netlik kazanırken, 23 Ekim -22 Kasım arasında sınır komşularımızla ilgili konulara özellikle odaklanmış durumdayız. Bu alanda yepyeni gelişmeler ve başlangıçlar ortaya çıkıyor. Aslında bu yeni durumun, belki de facto olarak ortaya çıkan koşulların ilk işaretleri Temmuz’dan bu yana filiz vermekte idi. Kuşkusuz bu konular başta Suriye olmak üzere, tüm çevremizdeki komşu ülkelerle ilgili olabilir. Ayrıca bu dönemde, görüşmeler, anlaşmalar, pazarlıklar, haberler, ziyaretler sık sık gündeme gelmekte. Halkı ya da mültecileri ilgilendirebilecek değişiklikler söz konusu olabilir. Özellikle uluslararası bağlamda ortaya çıkabilecek sürprizleri, anilikleri de hesaba katmak gerekir. Bu koşullar ülkemizin ilişkilerini ve ittifaklarını içine alıyor. 7-12 Kasım civarında kritik politik konular var. 10 Kasım civarı halkı ve halkın sağlığını, güvenini ilgilendiren koşullara vurgu yapmakta. Daha güvenli ve istikrarlı koşullar aranıyor. 18-19 Kasım civarında anlaşmalar, ortaklı durumlar açısından önemli olaylar beklenebilir.

29 Ekim – 29 Kasım arasında,
Ağustos ayından bu yana şekil almaya başlayan yeni koşullar ve adımlar iyice netleşmekte. Yukarıda söz ettiğimiz gibi, bu dönemde sınırlarımız gündeme gelen hassasiyetler, Suriye’nin durumu ve komşularımızı ilgilendiren yeni durumların neticesinde, yeni hedefler ve artan bir milliyetçilik teması söz konusu. Komşularımızda yeni durumlar, değişiklikler gündeme gelmekte. Bu değişikliklerin olumlu yönleri olabileceği gibi, bizi endişelendiren tarafları da var. Dolayısı ile tüm dikkatimizi hem ittifaklara ve gelecek beklentilerimize hem de bu yeniliklere odaklamış durumdayız. Bu süreçte, çift durumlar var. Ancak gençleri ilgilendiren ya da hayatın olumlu yönlerine ayrılabilecek konularda kısıtlamalar, daha depresif tutumlar da var. Halkla ilgili konularda kırılganlıklar, halkın sağlığı ve belki de, mültecilerin koşullarını içine alabilecek pek çok yeni durum söz konusu.

28 Ekim’deki yeniay özellikle savunma ve ülke güvenliği, askeri konuları öne çıkarmakta. 12 Kasım’da gerçekleşecek dolunay da benzeri riskleri ve yönetimi baskılayabilecek koşullara işaret etmekte.

29 Kasım – 29 Aralık arasında,
Dikkatler yeniden ekonomik konulara, TL’nin durumuna ve finansal konuları içine alabilecek koşullara yönelmekte. Bu konularda elde olmayan nedenler, kayıp getiren olaylar yaşanabilir. Liderliği ve yönetimi içine alabilecek konulara da elde olmayan nedenler yüzünden odaklanabilir. 30 Kasım askeri gelişmeler, Aralık ayının ilk haftası, özellikle 2 Aralık, uzaklar ve yabancılarla ilgili gelişmeler halkın hassasiyetlerini ve kutuplaştırma yaratabilecek durumları tetikleyebilir. Ülkemizin diplomatik temaslarını öne çıkaran, hız kazandıran önemli gelişmeler görebiliriz. 8 Aralık’ta ise özellikle yönetimle ilgili kararlar açısından öne çıkabilir. Keza, 22 Aralık’la birlikte, diplomatik alanda ve görüşmeler, istişareler boyutunda son derece hareketli bir süreç başlamakta.

Yay burcunun olduğu 22 Kasım – 22 Aralık arasında, yine çift durumlar, değişiklikler, kararsızlıklar ve aynı zamanda uluslararası görüşmeler ve diyaloglar açısından hareketli bir dönemdeyiz. Bu dönemde şiddet ve patlama içeren yıkıcı olaylar daha sık gündeme gelebilir.

Benzer şekilde, 22 Kasım – 21 Aralık tarihleri arasında uluslararası konulardan kaynaklanan gelişmeler ülkemiz ve güvenlikle, topraklarla ilgili konular açısından çok meşgul edici olabilir. Bu dönemde, devletin işleme biçimini, memurları, çalışanları ve belki orduyu da ilgilendirebilecek gelişmeler özellikle iç işleri ve aynı zamanda güvenlik açısından dikkat çekiyor. Liderliği ilgilendiren koşullar yanında, 15 Aralık civarında bu konuların çok fazla öne çıktığını görebiliriz.

29 Aralık 2019- 29 Ocak 2020 arasında,
Yılın son günlerinde, yeniden yakın komşular, görüşmeler, müzakereler öne çıkmakta. Sınırlarımız ve komşularla ilgili konularla çok yakından ilgiliyiz. Bu dönemde, 29 Aralık özellikle dikkat çekici ve değişen hassasiyetleri gündeme getiriyor. Bu tarihten başlayarak diplomasi alanında daha özenli ilerlenmesi gerekebilir ve dışsal koşullar ağır basabilir. 3 Ocak 2020 bu açıdan önemli bir tarih olabilir. 8 Ocak 2020 yönetsel konular açısından hareketli geçerken, 13 Ocak’ta daha destekleyici koşullar kazanılabilir. Ancak 16 Ocak sonrasında bazı krizler, endişeler ya da ekonomik konuları öne çıkarabilecek gelişmeler bekleyebiliriz.

Oğlak burcunun olduğu 22 Aralık – 20 Ocak 2020 arasında uluslararası konular, görüşmeler yine gündemini korumakta. Ancak halkı ilgilendiren yıpratıcı durumlar, güvensizlik ve korku yaratabilecek gizli, terörizm konularına dikkat etmek gerekebilir. Ekonomik alanda da yeni düzenlemeler, yasalar, yatırımları ya da piyasalara yönelik alanlara, odaklanmak olası.

Genel olarak, 21 Aralık – 20 Ocak arasında dış politikadan kaynaklanan çetin koşullar ve halkın beklenti ve tercihlerini, keyfini daraltan durumlar söz konusu olabilir. Bu süreçte, gençleri, sanatsal konuları, halkı mutluluk verecek koşulların sıkıştığı, daraldığı da görülmekte. Bu alanlarda olumsuz gelişmeler olabilir.

Bu yazı 4.1.2019 tarihinde yayınlandı. Her hakkı saklıdır. İzınsiz kullanılmaz ya da herhangi bir şekilde kopya edilemez.  ©

 

 
Paylaş » 2019'da Türkiye yazısını FaceBook'ta paylaş 2019'da Türkiye yazısını Twitter'de paylaş 2019'da Türkiye yazısını Google'de paylaş 2019'da Türkiye yazısını Delicious'ta paylaş 2019'da Türkiye yazısını Digg'de paylaş 2019'da Türkiye yazısını MySpace'de paylaş

2016`da Türkiye...
2015`te Türkiye...
Mevlana:Astrolojik bir portre...
2013`te Türkiye...
2012`de Türkiye...
Neptün Balık`ta...
2011`de Türkiye...
2010`da Türkiye...
Kova`da üçlü kavuşum - Melanie...
Satürn-Uranüs Karşıtlığı- Mela...
 
Ekle
Çıkart
e-Posta adresinizi yazın
Copyright © 2003-2020 R.Hakan KIRKOĞLU Bucks - Digital Media Publishing Agency