2020'de Türkiye
Paylaş » 2020'de Türkiye yazısını FaceBook'ta paylaş 2020'de Türkiye yazısını Twitter'de paylaş 2020'de Türkiye yazısını Google'de paylaş 2020'de Türkiye yazısını Delicious'ta paylaş 2020'de Türkiye yazısını Digg'de paylaş 2020'de Türkiye yazısını MySpace'de paylaş
 

2020’de Türkiye

                                    

Sembol olarak bu kart 2020'de deneyimleyebileceğimiz koşulları özetliyor. Şeytan kartı güç kullanmak, güce sahip olmak ve dünyevi hırslarla ilgilidir. Bu yıl ülke olarak manipülatif koşullarla sık sık karşılaşırken, bizi hırsımızın kurbanı haline getirebilecek motivasyonların farkında olmalıyız. Hangi çıkarlarla, ne amaçlamaktayız ? Ülke olarak gölgelerimizi ve zayıflıklarımızı iyice test edecek bir süreçten geçmekteyiz.

Detaylı şekilde okumak için lütfen aylık değerlendirmelere bakınız.

Ana başlıklar

*Ülkemizin güvenlik ve istikrar ihtiyacı sınırdaş komşularımızdan kaynaklanan gelişmelere parallel olarak önemli dalgalanmalar, huzursuzluk içinde.

*Yılın ilk yarısında komşularla ilgili konularda aktif ve riskli politikalar dikkat çekmekte. Sanki cumhuriyetin ilk kurulduğu zamanlardaki koşullar söz konusu.

*10 Ocak’taki Ay tutulması komşularla ilgili gelişmeleri sert bir şekilde tetiklemekte, bu gelişmeler komşularımızla, Ortadoğu’da ve Akdenizdeki gerginlikleri, Iran, Suriye, Yunanistan, iyice öne çıkarmakta.

*23 Ocak – 13 Mart komşularla ilgili konularda ülkemizi çok daha fazla meşgul etmekte. 13 Mart – 2 Nisan arasında ülke, toprak güvenliği açısından hassasiyetler yüksek.

*16 Şubat – 30 Mart tarihleri arasında dış politikada düşmanlıklara çok dikkat edilmesi gereken bir süreçteyiz.

*Nisan sonu ve Mayıs’ta halkı içine alan konularda problemler, zararlar ve kayıplar gündeme gelebilir.

*22 Mayıs’tan 21 Haziran’a kadar olan dönem, özellikle 5 Haziran dolunayı civarında, uluslararası konularda çok daha sıkıntılı, karışık ve karmaşık tetiklenmeler, kışkırtmalar söz konusu.

*9 Haziran – 15 Ağustos diplomatik ilişkiler ve karşıtlık yaratabilecek konular açısından yine dikkat çekici.

*Yılın İkinci yarısında, 28 Haziran sonrasında, Mars’ın geri hareketi nedeni ile Koç burcunda çok uzun süre kalacak olması mücadele ve liderlik, yönetimle ilgili konuları sürekli gündemde tutuyor.

*29 Temmuz-29 Ağustos özellikle askeri gelişmeleri ve yönetimi, liderliği ilgilendiren koşulları çok hararetli kılmakta.
 
*29 Ağustos sonrasında ekonomiyi ve halkın tercihlerini içine alabilecek gelişmeler ağırlık kazanmaya başlıyor.

*Özellikle 16 Ekim – 31 Ekim sürecinde, Mars’ın da geri harekette olduğu dönemde toprak güvenliğini ve askeri konuları ilgilendiren önemli gerginlikler, olaylar bekleyebiliriz.

*28 Kasım – 5 Ocak 2021 arasında hem yönetimi hem de askeri konuları içine alan aktif bir süreçteyiz.

*Bu yıl ülkemizin rotasında çift durumlar sürekli bir ayarlama ve daha fazla İletişim kurma ve anlaşılmayı zorunlu kılıyor.

*Yönetimi ilgilendiren konularda gizli durumlar, kontrol dışı faktörler var.

*Savaş ve çatışma içeren koşullar ekonomiye önemli yükler getirmekte. Uluslararası diplomaside yanlış değerlendirmeler ve boş ümitlere kapılma riski yüksek.

*Uluslararası gelişmeler toprak ve güvenlik alanında da önemli bir yer tutmakta.Halkın durumu
Bu dönemde, Neptün ülkemizin haritasında tepe noktasından geçerken, yönetsel konularda belirsizlik, yönsüzlük ve karmaşalar dikkat çekiyor. Özellikle Ocak ve Şubat aylarında (4 Ocak civarı) bu durum çok daha belirgin olabilir. Neptün sıklıkla dağılmaya ve sisli durumlara işaret eder. Böyle zamanlarda skandallar, gerçek dışı tutumlar ve yönetsel zayıflıklar gündeme gelebilir. Yıl ortasına doğru Uranüs ülkemiz yükselen burcu ile olumlu bir açı oluşturuyor. Mayıs ayında ve Ekim sonrasında bu transit ülkenin gündemine hızlı değişiklikler, yenilikler, daha farklı bir gündem ve canlanma getirmekte. Bu değişiklikler yönetsel konuları, uluslararası gelişmeleri ve aynı zamanda ülkemizin için bulunduğu ittifaklarla ilgili gelişmeleri tetikleyebilir. Uranüs özellikle ülkemizin için olduğu uluslararası örgütlerle, örn. NATO, ya da ilişkide olduğu siyasi örgütlerle, örn. AB ya da diğer ittifaklarını çok hareketli ve sürprizli kılmakta, Uranüs’ün kopartıcı etkisi de unutulmamalı.

Şubat başında, ay düğümleri ufuk düzlemi üzerinden geçerken, özellikle diplomatik ilişkiler, güvenliğe ve halkın koşullarına ait gelişmeler çok daha dikkat çekici şekilde vurgulanabilir. Belirli diplomatik ilişkiler daha önemli kararları ve sonuçları gündeme getirebilir.

Transit Kiron bu yıl uzun bir süre, özellikle Nisan sonrasında, 2021 Mart ayına kadar ülkemizin yükselen derecesi ile kare açı içinde olacak. Bu transit halkımızı psikolojik açıdan yaralayabilecek bir olaya, bir travmaya işaret edebilir. Bu durum yönetimi, liderleri ilgilendiren koşullar içinde gündeme gelebilir. Doğal olarak hükümeti yakından ilgilendirebilir ya da güvenlikle ilgili gelişmeleri daha hassas hale de getirebilir.Ana konular (Yılın ilk 9 ayı)

Halkın koşulları
Ülkemizin bu yılki ana gündeminde halkın durumu ve koşulları, istekleri en önemli konu olarak görülmekte. Dolayısı ile güvenlik ve huzur yanında, temel ihtiyaçlar ve istekler öne çıkmakta. Halkın sağlığı ve genel düzeni çok önemli bir konu olarak karşımıza çıkmakta. Aynı zamanda yeni başlangıçlar teması da dikkat çekmekte. Ancak bu konular temelde hep çift durumları, belirsizlikleri ve elde olmayan koşulları da beraberinde getirmekte. Özellikle 2020’nin sonbaharına kadar olan dönemde, ülkemizin sınır komşularından kaynaklanan sıkıntı ve huzursuzluklar dikkat çekici. Bu gelişmeler ülkemizi Ocak-Şubat ve Mayıs ayında daha fazla meşgul edebilecek gibi gözükmekte.

Sınırdaş komşular
Bu yıl ülkemizin yıllık haritasında 3.evde bir yeniay gerçekleşirken, aynı zamanda ülkemiz profekt haritasında Asc 3.eve denk gelen Başak burcuna ilerlemiş durumda. Bu göstergeler yıl boyunca sınırdaş komşularla ilişkilerin gündemimizde çok önemli bir yer aldığını göstermekte. Nitekim geçen Ekim’den bu yana öne çıkan Barış Pınarı Harekatı Suriye ile ilişkileri ve aynı zamanda Doğu Akdeniz’de doğal gaz arama ile ilgili gelişmeler, İran'ı içeren alan konular, Yunanistan ve AB ile ilişkiler gündemimize iyice öne çıkarmış durumda. Bu açıdan bakıldığında ülkemizin sınırdaşı olan tüm ülkelerle ilgili konularda daha aktif ve mücadeleci bir tutum devam edeceğe benziyor. Komşularla ilişkileri anlatan bu evin konularına gizli ve kontrolsüz olan gelişmeler, ülkemizin ittifaklar içindeki ilişkileri, ekonomik koşullar, uluslararası koşullar ve yönetimi ilgilendiren tüm konuların etkide bulunacağı görülmekte.

Para ve Ekonomi
Bu yıl ekonomideki gelişmelerin görüşmelerden ve diplomatik ilişkilerden savaş ve barış koşullarından fazlası ile etkileneceği görülmekte. Sınırdaş komşularla ilişkileri de içine alan bu koşullar özellikle huzursuz ve sürtüşme yaratabilecek nedenler yüzünden oldukça baskı altına girebilir. Orduya ve askeri konulara yönelik koşullar da ekonomimizi yakından etkilemekte. Bu dönemde askeri harcamaların etkisini özellikle daha fazla görebiliriz. Toprak güvenliği ve içişlerinde yaşanabilen huzursuzluklar ekonomik koşulları etkileyebilir. Madenler, toprak altı kaynakları (gaz, petrol vb) önem kazanırken, devlet borçları ve finansal görüşmelerin bu hassas konular üzerinde etki yaratabileceği görülmekte.

Ekonomi alanında önemli testler ve kısıtlar söz konusu. Ülkemizin büyüme oranı bu süreçte zor bir süreçten geçmekte ve bazı temel politikaların gözden geçirilmesi, yeniden yapılanması zaruri hale gelebilir. Büyümenin önündeki engellerle daha bilinçli durulması gerekiyor. Diplomatik ilişkiler ve huzursuzluklar nedeni ile büyümenin ve TL’nin değerinin baskı göreceği zamanlar söz konusu.

Yönetim ve hükümet
Yönetimi ve hükümetin durumunu ilgilendiren konularda çift koşullar, belirsizlikler ve gizli kalan şeyler dikkat çekici olabilir. Kontrol edilemeyen yıkıcı gelişmeler, dedikodular ve gizli kalan şeyler yönetimi yakından huzursuz edebilir. Daha fazla iletişim ve anlaşılma gereği var ancak kararsızlıklar ve çift fikirli olmak nedeni ile zorluklar söz konusu. Aynı zamanda sınırdaş komşularla ilgili gelişmeler ve sınırlarımızda olan değişiklikler nedeni ile çok fazla değişiklik ve karışıklık gündeme gelebilir.

Bir diğer konu medya, gazeteler ve gazetecileri ilgilendirebilecek alanlar. Bu konular yanında ilk eğitim, ulaştırma, ticaret ve taşımacılık konuları da yönetimi daha fazla meşgul edebilecek olaylar getirebilir.

İçişleri ve ülkenin toprak güvenliği
Bu yıl toprak güvenliğini ilgilendiren konularda yabancıların, uluslararası gelişmelerin yoğun bir etkisi olabileceği görülmekte. Ordumuzdan ve askeri konulardan kaynaklanan gelişmeler var ve bu durum bazı kazanımlara da işaret edebilir. Yabancıların da içinde olduğu gelişmeler toprak konusunu öne çıkarmakta. Aynı zamanda iç işlerinde kimi zaman dini konuların, tarikatlarla ilgili gelişmelerin de iç güvenliğimizi huzursuz edebileceğini söyleyebiliriz.

Yılın ilk yarısında
29 Ekim’e kadar olan dönemde doğrudan halkı ilgilendiren, halkın sağlığını ve huzurunu içine alan koşullar öne çıkmakta. Halkın iradesini öne çıkaran koşullar, güvenlik ve sınırları koruma ihtiyacı, millet teması vurgulanmakta. Ancak bu konularda belirsizlikler, kontrol edilmesi zor durumlar, gizli düşmanlıklar var. Yönetimi ve liderliği ilgilendiren konularda kendini gösterme isteği, halkın iradesi ve hassasiyetlerini öne koyan bir tutum söz konusu. Özellikle uluslararası gelişmeler ve ilişkiler yönetimi fazlası ile meşgul ediyor.

Ülkemizin gündemini ve halkı ilgilendiren konularda bazı başlıklar
Çevresel açıdan sürekli değişiklikler ve adapte olma zorunluluğu, istikrarsızlık ve değişkenlik dikkat çekmekte. Endişe, huzursuzluk, halkın sağlığını ilgilendiren gelişmeler, devletin düzeni, bürokrasi, memurlar, çalışan kesimler, emekçiler, toprakla uğraşanlarla, köylülerle ilgili gelişmeler öne çıkıyor.

Sınırdaş komşularla ilişkiler ve komşulardan, yakın çevreden kaynaklanan konular, başta Suriye, Irak ve İran , Yunanistan, bu konularda endişeler, huzursuzluklar, düzen ve organizasyon gereği.

Medya, gazeteler, gazeteciler, posta ve iletişim hizmetleri, ulaşım. Yakın çevre ve sınırdaş komşularla görüşmeler, müzakereler, anlaşmalar

Milli irade ya da meclisten kaynaklanan kararlar, bunları yakın çevrede kullanma mücadelesi, bu yönde yaşanan kısıtlamalar.

Ekonomi ve paranın değeri, kaynaklar
Bu alanda anlaşmaların, ilişkilerin ve diplomasinin önemli hale gelmesi, savaş ya da mücadele gereği ekonominin, kaynakların zorlanması, askeri konuların ekonomiyi etkilemesi, topraktan, ülke güvenliğinden, iç işlerinden ve sınırlardan kaynaklanan, mültecilerden kaynaklanan konuların ekonomi ve kaynaklar üzerindeki etkisi, sınır komşulardan ve müzakerelerden kaynaklanan koşulların TL’ye etkisi, bu konularda kısıtlayıcı şartlar

Sınırdaş komşular, yakın çevre değişiklikler, müzakereler
Bu alanda krizler, mücadele ve zorlama içeren koşullar var. Bütün enerji ve odaklanma bu alan üzerinde görülüyor. Sınırdaş komşularla ilgili yeni gelişmeler. Gençleri ilgilendiren konular, meclisin iradesi ile ilgili gelişmeler bu alana yansımakta. Gizli ve yıkıcı faaliyetler bu alanda gözükmekte. Ülkemizin güven ve istikrarını ilgilendiren konular yine bu alanla ilgili. Ekonomiyi, yönetimi, uluslararası konuları ilgilendiren gelişmeler hep görüşmeler ve sınırdaş komşuları içine alıyor. Bu konular doğrudan ekonomik gelişmeleri de içine alıyor ve etkiliyor.

Toprak, sınırlar, güvenlik, vatanı ve yer altı kaynaklarını ilgilendiren konular
Bu konularda uluslararası gelişmeler, yabancılarla ilgili konular dikkat çekiyor. Sınırlarımızın güvenliği ve toprağı ilgilendiren konularda uluslararası ilişkiler öne çıkmakta. Yabancılarla ilgili gelişmeler, inançlar ya da dinle ilgili konular da ülke güvenliğini yakından ilgilendirmekte. Karşıtlıklar ya da muhalefet yaratabilecek, diplomasi zorunluluğu yaratan koşullar ülke güvenliği ve topraklar açısından önem taşıyor. Toprakla ilgili konularda büyüme ve yer altı kaynaklarından daha fazla yararlanma imkanı var.

Halkın tercihlerini, keyiflerini, harcamalarını ve büyüme oranını, gençleri ilgilendiren konular

Bu alanda kısıtlamalar, engeller ve baskılar söz konusu. Bu nedenle toplum genelinde mutsuzluk, kedûret, gençleri ilgilendiren konularda engeller, hoşnutsuzluk, yoksunluk, baskı ve zorlama var. Karşıtlıklardan, düşmanlardan kaynaklanan koşullar ülkenin iradesini zora sokuyor.

Çalışanlar, memurlar, bürokrasi, devlet işleri, polis ve orduyu ilgilendiren konularda grupları, kalabalıkları ve ortak amaçları ilgilendiren düşünceler, sivil örgütlenmeler hizmet konularında önem taşıyor. Krizler ve endişeler bürokrasiyi etkiliyor. Orduyu ilgilendiren konularda ölüm-kalım temaları ve endişe yaratan durumlar var. Bu konular gençlerle ve mecliste ortaya çıkan irade ile de ilgili olabilir.

Dış ilişkilerde, diplomaside, anlaşmalarda ya da açık düşmanlıklar içinde uluslararası konulardan kaynaklanan karmaşık koşullar, belirsizlikler, net olmayan ve kayıp getirebilecek koşullar var. Bu alanda yanılmalara, aldanmalara dikkat etmek, gerçekçi olmak gerekiyor. Dinle, inançlarla ilgili konular da diplomatik görüşmeleri ve ilişkileri etkileyebilir. Bu konular doğrudan ülke güvenliğini, sınırlarla ilgili gelişmeleri ve denizlerle ilgili konuları da etkileyebilir.

Vergileri, borçları, ortak yatırımları, bankacılığı, finansal koşulları ve aynı zamanda endişe ve korkuları ilgilendiren alanda hızlı davranmayı ve koşulları sürdürebilmeyi, hayatta kalmayı ilgilendiren bir durum dikkat çekiyor. Ani koşullar çok zorlayıcı olabilir. Bu durum TL’nin değerini sert bir şekilde olumsuz etkileyebilir. Liderleri, yöneticileri ve yönetimi ilgilendiren bir konu içinde ani durumlar ve endişeler yaşanabilir. Ülke yönetimine ait koşullar, kararlar ve tavırlar borçlar ve finans piyasaları açısından çok etkili olabilir.

Uluslararası konuları, yabancılarla ilgili durumları, inançları, diyaneti ve aynı zamanda medya ve yayıncılıkla ilgili alanlarda

Uluslararası konularda ve ülkemizin yabancılarla olan bağlantılarında istikrar aranmakla birlikte, ani değişiklikler ve daha farklı tavırlar gündeme gelebilir. Ülkemizin ittifakları ile ilgili gelişmeler hızlı, beklenmedik olaylara gebe olabilir. İttifaklarla ilgili gelişmeler uluslararası ilişkilerimizi çok yakından etkileyebilir. Yabancılarla ilgili konularda ani bir uyanış bağları değiştirebileceği gibi, yeni bakış açılarına da yol açabilir. Medya, gazeteler, basınla ilgili gelişmeler sürekli ön planda olabileceği gibi, diyanet işlerini ilgilendiren konular da medyada fazlası ile dikkat çekebilir.

Hükümeti, yönetimi ve yönetici kadrosunu ilgilendiren alanda
Çift durumlar, ikilikler dikkat çekiyor. Bu alanda gizli durumlar, gizli düşmanlıklar gündeme gelebilir. Elde olmayan nedenler yönetsel konuları etkileyebilir ve çaresizliğe yol açabilir. Yıl boyunca yönetim daha fazla iletişim, anlaşılma ve kendini anlatma uğraşısı içinde görülüyor ancak kararsızlıklar ve çift gündem, arada kalan durumlar yanlışlıklara yol açabilir. Bu konular özellikle sınırdaş komşularla ilişkilerde, müzakerelerde daha çok gündeme gelebilir.

Halkın umutları, beklentileri, sosyal örgütler, STK’lar ve bağlı olunan ittifaklar, partiler
Gelecek yönünde huzur, güven ve korunma duygusu çok önem kazanmış durumda. Güvenlik konuları, hassasiyetler var ve bu durum sınırdaş komşularla ilişkiler yüzünden huzursuzluk içinde görülüyor. Huzur sağlamak ve halkın durumunu daha iyi hale getirmek için önemli bir çaba ve hassasiyet var.

Gizli kalan konular, gizli düşmanlıklar, kontrol edilmesi zor olaylar
Yöneticileri ve yönetimi ilgilendiren konularda belirsizlik söz konusu olabilir. Özellikle ekonomiden, ekonomik kaynaklardan, Merkez bankasından kaynaklanan konular bu gizli durumlara eşlik edebilir.
Yılın ikinci yarısında, özellikle Temmuz’dan sonra gündeme gelecek koşullar:

Yönetimi, liderliği ve halkın iradesini, meclisin durumunu ilgilendiren gelişmeler önem kazanıyor. Bu koşullar özellikle ekonominin gidişatı, maddi kaynaklar, TL’nin değeri ile ilişkili olabilir. Ekonomik kaynaklar ve meclisin durumu, halkın iradesi iç içe geçmiş konular olarak görülmekte. Aynı zamanda devletin işleyişi, memurlar, çalışanlar ve orduyu da içine alan gelişmelere önemli bir odaklanma söz konusu. Güvenlik ve halkın huzurunu ilgilendiren alanda hassasiyetler yine devam etmekte. Ancak ülkenin hedefleri özellikle yönetimi, lideri, hükümeti ve belki de seçimleri ilgilendiren gelişmeler üzerine odaklanmış durumda.

Yılın ikinci yarısında, özellikle Temmuz’dan itibaren halkın gündeminde çalışan kesimleri, memur ve işçileri, aynı zamanda ordunun durumunu ilgilendiren konular ağırlık kazanmakta. Bu dönemde uluslararası gelişmeler, ilişkiler ve bağlantılar dikkat çekiyor.

İdeolojik konular, içine inançları ve dini konuları alan gelişmeler de gündemde önemli bir yer tutabilir.Yabancılardan kaynaklanan gelişmeler gizli ya da kontrol edilemeyen, yıkıcı sayılabilecek durumlara yol açabilir. Bu konu yönetimi ve liderliği de içine alabilir. Uluslararası durumlardan kaynaklanan koşullar özellikle ekonomiyi, gelirleri ve TL’nin değerini zora sokabilir. Ekonomi alanında sıkışık durumlar ve aynı zamanda güç savaşı anlatan olaylar var. Bu özellikle açık düşmanlıklardan kaynaklanmakta.
En önemli konu ekonomi ve kaynaklar, bu alanlarda kısıtlayıcı koşullar dikkat çekiyor.

Sınırdaş komşularla ilgili konularda yine korku ve endişeler, yıkıcı olan koşullar var. Bu konular da ekonominin durumunu bağlamakta.

Toprağı, ülke güvenliğini ve sınırları ilgilendiren konular içinde belirsizlikler, uluslararası konulardan kaynaklanan durumlar ve aynı zamanda halkın ve belki de mültecilerin koşullarını da ilgilendiren sıkışıklıklar var. Halkı çaresiz ya da kurban halinde tutabilecek, ülke içişlerinde dağınıklık yaratabilecek olaylar, konular gündeme gelebilir. Bu olaylar toprağı, su ve denizlerle ilgili konuları da içine alabilir.

Mecliste ya da iradenin ortaya konduğu yönetsel alanlarda cesaret, liderlik, risk alma ve hızlı davranma arzusu öne çıkarken, bu durum özellikle Mars’ın geri harekette olacağı 10 Eylül -14 Kasım tarihleri arasında çok daha yorucu ve huzursuz edici de olabilir.

Sınırdaş komşular ve yakın çevredeki komşularla ilgili gelişmeler yönetim açısından en önemli konu gibi gözükmekte. Bu alandaki gelişmeler çok sayıda görüşme ve müzakereye de işaret etmekte. Ancak olumlu sonuçlar elde etmek kolay değil ve kriz yaratabilecek sıkışmalar söz konusu.

Aylık değerlendirmeler

29 Aralık – 29 Ocak arasında

Bu dönemde gündemi oluşturan konulardan ilki komşularla ilgili konular ve ülkemizin çevresinde olup bitenler. Ülke güvenliğini ilgilendiren koşullar, doğrudan komşularla alakalı görülmekte. Karşılıklı konular görüşmeler, ziyaretler ve anlaşmalar, diplomatik gelişmeler dikkat çekiyor. 16 Ocak’a kadar diplomatik koşullar, değişiklikler var ve 16 Ocak sonrasında daha fazla endişe ve ekonomik koşullar etkileyen değişiklikler izleyebiliriz.

3 Ocak civarı bu açıdan gündemi hareketlendirebilir.  6-7 Ocak ilişkilerden yana kritik ve test edici ve 13 Ocak yine önemli ve 16-17 Ocak’tan sonra kriz ve endişe içerebilecek konulara vurgu var. 

Bu dönemde dış ilişkilerden, diplomasiden, karşıtlık ve düşmanlıktan kaynaklanan durumlar mecliste ve ülkenin iradesinde etki yaratıyor.
 
20 Ocak’a kadar olan dönemde, uluslararası gelişmeler, yabancılarla ilgili konular, görüşmeler dikkat çekmekte. Halkı ilgilendiren konularda huzursuzluk, güven kaybı ve gizli düşmanlıklara vurgu var. Aynı zamanda ekonomiyi, harcamaları ve gelirleri, TL’nin değerini de ilgilendiren konular dikkat çekebilir.

20 Ocak’tan sonra içinde endişe olan konular, kriz yaratabilecek koşullar gelişebilir. Bu konular özellikle diplomatik alanda ve karşıtlıklar içerisinde daha çok dikkat çekmekte. Ayrıca 22 Aralık-20 Ocak arasında uluslararası gelişmeler, anlaşmalar ve müzakereler, halkta huzur ve endişe yaratabilecek durumlar, ekonomik gelişmeleri içine alabilecek hassasiyetler ve kısıtlamalar, komşularla ilgili kısmetler dikkat çekmekte.

29 Ocak – 29 Şubat arasında

En önemli gündem maddeleri toprağa, güvenliğe, iç işlerine ve vatana ait konular. Toprakla, sınırlarla, vatan güvenliği ile ilgili gelişmeler önem kazanıyor. Bu konular meclisi ve halkın iradesini ilgilendirdiği gibi, yine yakın çevre, komşularla ilişkiler açısından da dikkat çekici.

Hassasiyet olarak komşu ülkelerdeki gelişmelere daha fazla odaklanmış durumdayız. 25 Ocak’taki yeniay ve 9 Şubat’a kadar olan dönemde iç işlerine, toprak ve güvenliği ilgilendiren gelişmelere önemli vurgular var. Ayrıca finansal alanda, borçlar, bankaları ya da ekonominin yönetimini ilgilendiren konularda da zigzaglar, ani değişiklikler söz konusu olabilir.

29 Ocak civarında uluslararası konularda görüşmeler, anlaşmalar önemli. 3 Şubat daha olumlu görülebilir. Özellikle 6-7-8 Şubat yine dikkat çekici ve 7 Şubat’tan itibaren yönetimi, hükümeti, lideri ilgilendiren gelişmeler içinde yeni durumlar söz konusu. Bu süreçte özellikle 12, 14, 16 Şubat ve 18 Şubat daha belirleyici olabilir.

9 – 23 Şubat döneminde, lideri, yönetimi, hükümetle ilgili konuları öne çıkaran koşullar, daha riskli ve mücadele içerebilecek gelişmeler söz konusu olabilir. Bu konular askeri durumlar ve orduyu da içine alacak olaylara sahne olabilir.

Ayrıca 20 Ocak – 19 Şubat arasında lideri, yöneticileri ilgilendiren gelişmeler, ancak muhalefet, karşıtlık, düşmanlık yaratabilecek koşullar, ani gelişmeler, mecliste muhalefete ait vurgular, gruplar ve sosyal hareketler, içine uzakları, yabancı ülkeleri de alan ve gençlerle ilgili olan konular vurgulanıyor.

29 Şubat – 29 Mart arasında

Bu dönemde meclisi, ülkenin iradesini, gençleri ilgilendiren gelişmeler öne çıkmakta. Bu gelişmeler askeri alanı ve karşıtlıkları içine almakta. Ekonomide harcamalar, bütçe ve TL’nin değeri konusunda hassasiyet görülürken, özellikle uluslararası koşullardan ve görüşmelerden kaynaklanan gelişmeler diplomaside daha gerçekçi davranmayı gerektirmekte. Ancak bu süreçte, koşulları net bir şekilde belirlemek kolay olmayabilir. Düşmanlık, çekişime yaratan gelişmeler ve uluslararası planda daha dikkatli yönetilmesi gereken gelişmeler var. Belirsizlikler, kaypaklık ve çift durumlar dikkat çekmekte. 6-7 Mart günleri bu tür konularda daha önemli görülmekte. Şubat sonu, 5 Mart, 11 Mart, özellikle 22-23 Mart ülke gündeminde daha hararetli konuları tetiklemekte.

23 Şubat – 9 Mart döneminde özellikle komşulardan kaynaklanan gelişmeler ve karşıtlık yaratan gelişmeleri çok iyi takip etmek gerekecek. Askeri, orduyu da içene alan konular özellikle daha kritik görülmekte. Bu dönemde Mars ülkemizin açık düşmanlıklar evinde ilerlemekte ve bu konular ekonomiyi ve kaynaklarla, ekonomik çıkarlarla ilgili gelişmeleri yan yana getirmekte.

9-24 Mart arasında iç işlerine, ülke güvenliğine ait gelişmeler önemli ve bu dönemde halkın sağlığını etkileyen huzursuzluklar ya da çalışan kesimler, işçi ve memurlarla ilgili konular da gündeme daha çok gelebilir.

19 Şubat – 20 Mart arasında içinde karışıklık, belirsizlik ve kurban durumu getirebilecek koşullar, uzaklar ve uluslararası gelişmeler, halka mutsuzluk ve sıkıntı getiren, halkın sağlığını, hassasiyetleri içeren gelişmeler. Ülkemizin müttefiklerini ya da dahil olduğu grupları söz konusu eden ve mücadele içeren konular söz konusu.

29 Mart – 29 Nisan arasında

Bu dönemde orduyu, çalışanları, bürokrasiyi, memurları ilgilendiren konular var. Aynı zamanda uluslararası gelişmeler, diplomatik durumlar, ittifakları ya da karşıtlıkları da içine alan gelişmeler önemli. Bu konular özellikle toprak, iç işleri, yurt güvenliği bakımından dikkat çekmekte. Ülkemizin yurtdışında, uluslararası alanda askerleri ile ilgili konular dikkat çekebilir. Aynı zamanda ülke yönetimini, hükümeti, lideri ilgilendiren koşullar da öne çıkmakta. Bu konularda krizler, ani gelişmeler, yeni koşullar ve risk içerebilecek, endişe yaratabilecek bir süreçten geçiyoruz. Özellikle 31 Mart – 5 Nisan tarihleri sözünü ettiğim bu konulara önemli bir vurgu getirmekte. Bugünlerde siyasette ve dış siyasette güç savaşı, manipülatif ya da gizli olan şeyler öne çıkabilir. Büyük bir güç karşısında ilişkileri daha dikkatli yönetmek gereği var.

Halkı ilgilendiren konularda problemler, endişe ve sıkıntılar var. Güvensizlik dikkat çekiyor.

Aynı zamanda Saka burcunda yan yana gelen Mars ve Satürn gerek ekonomiyi, borçları, gerekse endişe yaratan tüm koşulları tetiklemekte. Nitekim 24 Mart’ta Koç burcunda gerçekleşen yeniay halka, yönetime ilişkin konulara büyük bir hız kazandırmış durumda. Liderlik ve yönetimle ilgili koşullar önem kazanırken, karşı yönde düşmanlık, baskı ve şiddet oluşturabilecek koşullar da söz konusu. Her açıdan daha kritik, huzursuz bir dönemden geçmekteyiz. Nisan başında ani gelişmeler, yönetimi ve hükümeti çok yakından etkileyebilir.
 
4-5 Nisan son derece kritik ve stresli, 12-15 Nisan civarında daha pozitif gelişmelerden bahsedebiliriz. Bu konular dış işlerini, toprakları, güvenliği veyabancılarla ilgili durumları içine alabilir. 19 Nisan sonrasında uluslararası camia içindeki yerimizi, ittifakları ilgilendiren gelişmeler daha çok öne çıkmakta. İçinde bulunduğumuz organizasyonları (örn. NATO vs. gibi) konu alan gelişmeler iyice dikkat çekiyor.

8 Nisan’daki dolunay yine uluslararası gelişmelere, ülkemizin tanınmasına vurgu getirmekte. Görüşmeler, anlaşma ya da müzakereler, konuşmalar dikkat çekmekte. Halkı hassas kılan, çift durumlar ve ikilikler yaratabilecek gelişmeler de gündemde yankılanmakta. Bu süreç aynı zamanda 2019 sonbahar aylarından beri süregelen koşullara da önemli bir değerlendirme ve muhasebe yapma, sonuçları değerlendirmek açısından önem taşıyor. Kuşkusuz Nisan ve Mayıs aylarında bu açıdan önemli sonuçlar ortaya çıkabilir.

Ayrıca 20 Mart – 19 Nisan arasında yine kurban durumu yaratan koşullar, yabancılarla ilgili gelişmeler, halkın koşullarında kedûret, izolasyon, kayıplar, askeri alanda, müttefiklerle ya da dahil olunan gruplar içinde mücadele, uluslararası alanda mücadele ve güç savaşı

29 Nisan – 29 Mayıs arasında

Bu dönemde çok önemli sonuçlar ve değerlendirmeler söz konusu. Bu sonuçlar uluslararası ilişkileri, ülkemizin diplomatik konularını ve kuşkusuz ihtilaf,karşıtlık ve düşmanlıkları da iyice gündeme getirmekte. Bugünlerde karşıtlık ve düşmanlık yaratan koşullar özellikle çok dikkat çekici görülmekte. Ana konu diplomasi ve bu alandaki güçlükler ve baskılar olabilir. Ülkemiz üzerinde daha fazla manipülasyon ve tehdit söz konusu. Özellikle 6 Mayıs civarında halkı üzen ya da sıkıntıya, kayba neden olabilecek olaylar gündeme gelebilir.

23 Nisan’da Boğa burcunda gerçekleşen yeniay ülkemizin uluslararası konularına, ittifaklarla, ait olunan organizasyonlarla ilgili gelişmelere daha ani ve değiştirici bir tutum getirmekte. Yönetimi, lider ve hükümeti ilgilendiren girişimler ve ülkemizin dünya içindeki yeri ve konumu konusunda daha kritik ve dikkat çekici gelişmeler beklenebilir. Bu gelişmeler istikrar ve ekonomik açıdan da önemli olabilir ve bazı gereklilikleri, sınırlamaları gündeme getirebilir.

6-7 Mayıs, halkı ve güvenliği ilgilendiren konular açısından hassas görülmekte. 15-17 Mayıs civarında daha destekleyici konular gündeme gelebilir. Görüşmeler, ziyaretler, ekonomi , borçlar, piyasaları ilgilendirmesi açısından da önem arzediyor. 

7 Mayıs’taki dolunay özellikle büyük bir değerlendirme, önemli sonuçlar ve değerlendirmeler getirmekte. Bugünlerde halkın huzurunu ve istikrarını konu eden koşullar da iyice öne çıkmış durumda. Hassasiyetler çok yüksek. Sınırdaş komşularla, belki Suriye’yi ya da diğer komşularla ilişkileri içine alankonular var.

Ayrıca 19 Nisan – 20 Mayıs arasında diplomasi ve görüşmeler, denge ve karşılıklı görüşmeleri içine alan gelişmeler, iç işlerini, toprak güvenliğini içine alan konular, finansal alanda ve ekonomide, bankalar ya da yatırımlarla ilgili konular ani olaylar ve kısıtlamalar, engeller, halkın sağlığını, güvenini hassas ve karışık kılan durumlar vurgulanıyor.

29 Mayıs – 29 Haziran arasında

Bu dönemde kriz içeren konular, korku ve endişe yaratabilecek gelişmeler gündeme gelebilir. Aynı zamanda gizli ya da kontrol dışı durumlar ülke yönetimini ve hükümeti yakından etkileyebilir ve kayıplara, huzursuzluklara neden olabilir. Bu konuların komşularla ve istihbaratı içeren durumlarla ilgili olabileceğini söyleyebiliriz. Bu arada 22 Mayıs’ta İkizler burcundaki yeniay ise uluslararası gelişmeleri, orduyu ve askeri konuları içine alabilecek durumlara da işaret etmekte. Balık’ta Mars’ın yeniayla karesi içinde suların, denizlerin, doğal gaz ve petrolün olabileceği konularda çatışmalara, büyük gerginliklere ve hiç de akılcı olmayan gelişmelere işaret edebilir. Komşularla ilgili gelişmeler ve karşıtlık yaratan koşullar dikkat  çekmekte. Kuşkusuz bu dönemde halkı sıkıntıya sokabilecek koşullar da devam etmekte. Halkı ilgilendiren konularda üzüntü, kayıp ve mutsuzluk var.
 
6 Haziran ekonomik konuları ve paranın değerine ilişkin konuları yine gündeme getirebilir. 13-17 Haziran diplomatik ve yönetimi ilgilendiren gelişmeler açısından dikkat çekici olabilir. 21 Haziran sonrasında ülke güvenliğini ve huzurunu daha fazla toparlayan imkanlar ve olanaklar artmakta.

5 Haziran’daki dolunay özellikle düşmanlıklara, kontrolü zor olan koşullara, komşularla ilgili içine denizleri alabilecek çatışmalara dikkat çekebilir. Bu dönemde karmaşık durumlar, belirsizlikler dikkat çekmekte. 5-21 Haziran arasının oldukça riskli gelişmeler, huzursuzluklar getirebileceğini söyleyebiliriz.

Ayrıca 20 Mayıs – 21 Haziran arasında diplomatik konular, dış politikada dengeler ve ekonomiyi, finansal alanı hassas kılan gelişmeler, halkın istikrarını ve parasını, güvenini ilgilendiren huzursuzluklar, uzaklarla, yabancılarla, uluslararası ile ilgili konular, görüşmeler dikkat çekmekte.

29 Haziran – 29 Temmuz arasında

Bu dönemde yabancılarla ilgili gelişmeler, uluslararası gelişmeler gündemi işgal ederken, bu konuların ülkemizin diplomasisi açısından önemli olduğunu ve daha dikkatli şekilde yönetilebileceğini söyleyebiliriz. Dış ilişkilerde ve diplomaside önemli çabalar ve ilerlemeler söz konusu olabilir. Ayrıca bu dönemde gelecek yönünde ümit edilen, huzur ve güven açısından adımlar gündeme gelebilir. Halkın durumunu ve güvenliğini ilgilendiren konulara odaklıyız.

Bu dönemde 21 Haziran’da Yengeç burcunun ilk derecesinde gerçekleşen Güneş tutulması da benzer temaları gündeme getirmekte. Tüm dünyada insanların güvenini, ihtiyaçlarını ve huzurunu ilgilendiren koşullar öne çıkmakta. Bu yeni dönemde ülkemiz açısından kaynakları, rezervleri, ekonomik durumu ve TL’nin değerini de ilgilendiren gelişmelere ağırlık verebiliriz. Ancak yönetimi ve istikrarı içine alan konularda ani gelişmeler ve sarsıntılar da söz konusu olabilir. Bu gelişmeler ülkemizin ittifakları ya da üye olduğu kurumlar açısından da değişiklikler gündeme getirebilir.

Diğer dikkat çekici bir durum 28 Haziran’da savaş gezegeni Mars’ın Koç burcuna ilerlemesi olacak. Mars bu burçta 10 Eylül – 14 Kasım tarihleri arasında geri harekette olacağı için çok uzun bir süre, ülkemizin yönetimini ve dünyadaki yerini gösteren evde büyük bir aktiviteye ve güç yoğunlaşmasına neden olacak. Dolayısı ile yaz mevsimi ile birlikte, son derece hızlı ve dinamik yeni bir döneme girmekteyiz. Yılın ikinci yarısında ülkemiz askeri alanda çok daha aktif ve ön planda olabilir. Ancak geri gittiği dönemde, 10 Eylül – 14 Kasım arasında daha fazla sürtüşme, huzursuzluk ve ilerlemeyi engelleyen aksilikler ve problemler, sıkıntılar gündeme gelebilir.

Bu dönemde 7-9 Temmuz civarında pek çok şeyi tetikleyen gelişmeler var. Bu konular ekonomi ve kaynaklar açısından da hassasiyet içerebilir. 12 Temmuz ve 17 Temmuz da dikkat çekici günler olabilir. 22 Temmuz sonrasında yönetimi, lideri ilgilendiren hassasiyetler ve aynı zamanda ekonomik durum açısından da kontrol edilmesi daha zor günler var. 5 Temmuz’daki dolunay yine kaynaklara, desteklere, ekonomik açıdan hassasiyet yaratan değişikliklere işaret edebilir. Lideri, yönetimi ilgilendiren koşullar da gündemde.

Ayrıca 21 Haziran -22 Temmuz arasında çok riskli, çok karışık, kayıplar, kurban olma durumu, halka zarar ve huzursuzluk getiren olaylar, içine denizleri, sıvı ya da gazları alan gelişmeler, uluslararası gelişmeler, kadersel olarak halkı ve toprağı, güvenliği ilgilendiren gelişmeler, istikrarsızlık, sıkıntılar vurgulanmakta.

29 Temmuz – 29 Ağustos arasında

Bugünlerde bir yandan yılın ikinci yarısında gündeme gelmeye başlayacak yeni trendler dikkat çekerken, yönetimi ve hükümet içine alan konular öne çıkıyor. Bu konular askeri açıdan da önemli olabilir. Ekonominin ve TL’nin istikrarını da ilgilendiren koşullar söz konusu. İstikrarın ve ekonominin, desteklerin gündemde yer aldığı ancak çok kolay dengelenemediği ya da kontrol dışı koşullar nedeni ile zorlandığı olaylar yaşayabiliriz.

3 Ağustos’ta Saka burcundaki dolunay gerek siyasi, gerekse ekonomik konulara büyük bir farkındalık ve hassasiyet getiriyor. 3-19 Ağustos döneminde finansal alanda ve ekonomik destekler konusunda baskı ve kısıtlama içeren koşullar dikkat çekmekte. Ayrıca 8-9 Temmuz günleri de pek çok açıdan tetikleyici olabilir. 16-18 Ağustos tarihlerinde ise daha olumlu ve destekleyici gelişmeler bekleyebiliriz. Bu gelişmeler ilişkiler ve ekonomik açıdan daha dikkat gözükmekte.

Diğer yandan Mars Koç burcunda askeri gelişmeleri de iyice belirginleştirmekte. 11 -25 Ağustos arasında ve özellikle 17 Ağustos civarında gerginlik, sıkıntı ve şiddet içeren konular gündeme gelebilir. Nitekim 19 Ağustos’ta gerçekleşecek olan yeniay Mars’la ilişki içerisinde iken, lideri, yönetimi ve destekleri, ekonomi konusunu çok fazla gündemde tutan durumlar var. Temmuz sonu ve Ağustos’ta bu açıdan halkın mutluluğunu ve huzurunu  ilgilendiren alanda sıkıntılar, baskılar söz konusu. Aslında bu gelişmelerin Eylül’den Aralık ayına kadar da sürekli olarak gündemde kalacağı ve büyük bir kısıtlama ve hoşnutsuzluk yaratabileceğini söyleyebiliriz.

Ayrıca 22 Temmuz – 22 Ağustos arasında uluslararası diplomatik gelişmeler, karşıtlıklar, güvenlik konuları, gelecek yönünde yeni değerlendirmeler, lideri ve yönetimi ilgilendiren yeni başlangıçlar, genel olarak iç işlerine ait vurgular öne çıkmakta.

29 Ağustos – 29 Eylül arasında

Bu dönemde yeni trendler gündeme gelirken, ait olunan gruplar, örgütler ve aynı zamanda istikrar ve güven arayışına yönelik konular dikkat çekmekte. Ekonomik konular, beklentilerin öne çıktığı bir dönemdeyiz. Huzur ve güven konusunda yapılabilecek çok şey olabilir. 6 Eylül’den sonra ekonomik kaynaklar açısından daha fazla şey yapılabileceğini, ekonomik gidişata ait göstergelerin önem kazandığını söyleyebiliriz. Kuşkusuz bu konular bir yandan da uluslararası görüşmeler, bağlar açısından da dikkat çekici olabilir. 1 ve 22 Eylül civarı bu ve benzeri konular açısından daha hareketli günler.

2 Eylül’deki dolunay bir yandan yakın komşular ve uluslararası görüşmelere vurgu ve yeni bir değerlendirme olanağı getirirken, 2- 17 Eylül arasında iç işlerini, toprak ve güvenlik konularını gündemde tutan gelişmeler var. 10 Eylül civarında komşularla ya da ekonomik konularla ilgili gelişmelere daha çok odaklı olabiliriz. 22 Eylül özellikle pek çok açıdan daha hareketli bir gündem ve hassasiyet getirmekte. 22 Eylül sonrasında toprağı, güvenlik koşullarını içine alan gelişmeler özellikle ekonomik açıdan önem kazanabilir.
 
17 Eylül’deki yeniay gerek sınırdaş komşularla, görüşmelerle ilgili konulara yenilikler getirirken, uluslararası koşullarda askeri konular da dikkat çekmekte. Diplomasi ve görüşmeler açısından da hızlı bir gündem söz konusu.

Ayrıca 22 Ağustos – 22 Eylül arasında sosyal konuları, grupları, gelecekle ilgili projeleri içine alan gelişmeler, endişe yaratabilen kontrol edilmesi zor olaylar, halkı ilgilendiren konularda huzursuzluk, engeller dikkat çekmekte.

29 Eylül – 29 Ekim arasında

Bu dönemde kaygan koşullar, gizli kalan ya da yıpratıcı olabilecek koşullar var. Özellikle kritik bir süreçten geçiyoruz ve halkı ilgilendiren durumlar söz konusu. Çift durumlar ve tam olarak bilenemeyen, nasıl sonuç vereceği anlaşılamayan belirsizlikler gündeme gelmekte. Bu dönemde gerek toprağı, gerekse iç işlerini ilgilendiren hassasiyetler var. Halkın sağlığını, huzur ve güvenini strese sokan koşullar yaşanabilir. Aynı zamanda ekonomide kaynakları ve harcamaları da içine alan konulara odaklanmak durumunda olabiliriz. 30 Eylül bu açıdan oldukça kritik ve huzursuz edici olabilir. Askeri konuları öne alan koşullar var.

Özellikle 14 Ekim’den sonra geri gitmeye başlayacak Merkür’e dikkat etmek gerekiyor. Bu transit meclise, halkın iradesine ait konuları gündeme getirebilir. Aynı zamanda gençleri ilgilendiren koşullar da dikkat çekebilir. Aynı dönemde Mars da geri gitmekte olduğu için, net olmayan bir gündem ve karışıklıklar söz konusu olabilir. Nitekim 2 Ekim’de Koç burcunda gerçekleşen dolunay da yönetsel konulara, lider ya da hükümetle ilgili gelişmelere daha çok işaret ediyor. Halkın tercihleri ile ilgili konular, yenilenme içeren, yeni başlangıçlar ve gündemler taşıyan koşullar içindeyiz. Yeni dengeler içine doğru girmekteyiz. Bu açıdan 2 Ekim, 5 Ekim dikkat çekici olabilir. Ancak bu konular 21-23 Ekim’de yeniden gündeme alınmak istenebilir. 23 Ekim bu açıdan oldukça önemli.

2-16 Ekim arasında halkın istekleri, ihtiyaçları yanında, diplomatik gelişmeleri, anlaşma ve görüşmeleri gündemde tutan hassasiyetler ve baskılar, karşıtlıklar da yaşanabilir. Askeri konular ve dengeler gündemi belirlemeye devam etmekte.

16 Ekim’de Terazi burcunda gerçekleşen yeniay pek çok açıdan önemli gelişmeleri tetikleyebilir. Bu dönemde gerilemekte olan Merkür pek açıdan değişiklik ve yenilenen koşullar getirmekte. Bu yeniay ülkemizin 4. Evinde, Merkür/Satürn birleşimi üzerinde gerçekleşmekte. Bu nedenle hem iç işlerini, hem de devlete ve yönetime ilişkin konulara güçlü bir vurgu yapmakta. Aynı zamanda halkın seçim ve tercihlerini, isteklerini gündeme getirebilecek yeniliklere işaret etmekte. Ancak maalesef yeniayın Mars ve Satürn ile olan sert açıları bu dönemde gerek yönetimi gerekse dış politikayı içine alan konulara önemli sıkıntılar, tartışmalar, engeller ve sıkışıklıklar getirmekte. Büyük bir güç savaşı söz konusu.
 
Ayrıca 22 Eylül – 23 Ekim arasında sosyal konular ve geleceğe yönelik beklentiler, ancak kısıtlamalar da var. Komşularla ve uluslararası konular içinde görüşmeler, müzakereler, huzursuzluklar, uyuşmazlıklar önemli.

29 Ekim 2020 tarihinden sonra iyice belirginleşen yeni koşullar

Yılın bu döneminde yeni koşullar ve değişiklikler var. 2020-2021 yılları açısından en önemli gündem maddeleri ekonominin gidişatı, TL’nin değeri ve kaynaklar olarak dikkat çekmekte. Aynı zamanda lidere, yönetime ve hükümete ilişkin gelişmeler daha çok öne çıkıyor. Bu konular halkın iradesini, tercihlerini ve seçimlerini de gündem getirebilir.

Ekim 2020 sonrasında ve 2021 yılında halk kendi gündemini daha fazla belirleme ve güvenlik, huzur konularına çok daha güçlü bir şekilde odaklanmakta. Bu aynı zamanda yeni başlangıçlar anlamına da gelmekte. Aynı zamanda hükümeti ve yönetimi ilgilendiren konularda yenilenme, askeri konularda da ülkemizi yine önde tutan gelişmeler var.

2020 sonbaharı ile birlikte, gerekse uluslararası konulardan, yabancılardan kaynaklanan konular ekonomik durumu yakından etkilerken, bu alanda güçlü bir savaş, baskı ve sınırlama getiren koşullar var. Kimi zaman bu konular, özellikle seçimler gündeme geliyor ise, ekonomik kaynaklar ve yönetimi açısından daha büyük bir stres ve zorlama kaynağı olabilir. Aslına bakılırsa, içerisinde uluslararası koşulların söz konusu olduğu ve ekonomi ve askeri durumlarla bağlantılı olan bu gelişmelerin 2022 yılına kadar etkin bir şekilde gündemde kalacağı anlaşılmakta.

Yine bu dönemde devlet mekanizmasını, bürokrasiyi, devlette çalışları ve memurları ilgilendiren konular da ülke gündeminde daha belirgin bir yer taşımakta. 2020 sonu ve 2021 yılında, halkın koşullarında sıkışıklık ve sanki bir sona gelinme durumu görülmekte. Bu halkın istikrarı ve huzuru açısından oldukça karışık bir tablo ortaya koymakta. Aynı zamanda kurban olma durumu ve belirli çaresizlikler, bitişler, sonlanmalar dikkat çekmekte.

Ekonomik alanda ve hükümeti ilgilendiren konularda kısıtlamalar, büyük çaba ve planlama gerektiren koşullar var. Tüm dikkat bu açıdan kaynaklara ve devletin işleyişini ilgilendiren konulara verilmiş durumda.

2020-2021 haritasında hem gençleri, hem de halkın iradesini gösteren konularda oldukça hızlı gelişmeler ve yenilikler dikkat çekmekte. Bu konular özellikle ülke yönetiminden ve askeri koşullardan kaynaklanıyor olabilir.

29 Ekim – 29 Kasım 2020 arasında

Bu dönemde yukarı sözünü ettiğimiz konular, ekonomi, kaynaklar ve Merkez Bankası’nın rezervleri ile ilgili konular öne çıkıyor. Halkın iradesini ilgilendiren gelişmeler de dikkat çekmekte. Yine bu dönemde, gizli kalan, çok net olmayan ve ülke gündeminde belirsizlik yaratabilecek sıkıntılar da gündeme gelebilir. Bu kontrol dışı koşullar içine yabancıları, uzakları ve uluslararası durumları alan bir konudan kaynaklanabilir.

Nitekim 31 Ekim’deki dolunay, ekonominin istikrarı açısından son derece önemli değerlendirmeler getirebilir. Bu dönemde ittifaklarımızı ve dahil olduğumuz örgütleri de ilgilendirebilecek değişiklikler hız kazanmış durumda.

Bu dönemde, 31 Ekim – 15 Kasım arasında, halkın koşullarını içeren çok ani olaylar, değişiklikler gündeme gelebilir. Halkın sağlığına ve güvenliğine de dikkat etmek gerekebilir.
 
Ekonomiye ilişkin koşulların, gelişmelerin de uzaklarla yakından bağlantısı görülmekte. Diğer yandan halkın iradesini, meclisi içine alan koşullar da dikkat çekiyor. 8 Kasım yönetimi içeren konulara, olaylara işaret ederken, 16 Kasım civarında özellikle yenileyici koşullar söz konusu. 

Ayrıca 15 Kasım’da Akrep’te yeniay gerçekleşmekte ve bu dönemde, 30 Kasım’a kadar olan süreçte, dönüşüm ve değişim konusu öne çıkmakta. Sınırdaş komşuları da içine alabilecek konular gündemin bir parçası olabilir. Büyük bir yenilenme söz konusu.

Ayrıca 23 Ekim – 21 Kasım arasında lideri, hükümeti ve yönetimi ilgilendiren konular, halkı, toprağı ilgilendiren koşullar ancak halkın koşulları son derece yorucu şartlar ve kısıtlamalar içinde görülmekte.

29 Kasım – 29 Aralık arasında

Bu dönemde yakın komşular, sınırlarımızı ilgilendiren hassasiyetler, endişeler, genel olaran iletişimi, medyayı içeren gelişmeler öne çıkmakta. 1 Aralık’tan itibaren uluslararası gündemi içine alan gelişmeler dikkat çekebilir. 29 Kasım bu açıdan hareketli ve pozitif de olabilir. 12 Aralık daha fazla görüşme ve müzakere getirebilir. 17 Aralık da önemli hareketler, görüşmelere işaret etmekte. Genel olarak 12-17 Aralık önemli yönetsel konuları gündemde tutmakta. 24 – 25 Aralık yine önemli görüşmeler açısından dikkat çekici. Bunlar yine sınırdaş ülkelerle de ilişkili olabilir.

Diğer yandan 30 Kasım’daki dolunay bazı kriz çıkaran konulara, endişelere işaret etmekte. 14 Aralık’a kadar, finansal konuları, borçları ilgilendiren hassasiyetler ve aynı zamanda uluslararası konuları, bağlantıları, görüşmeleri içine alan gelişmeler beklenebilir. Bu gelişmeler ekonomi açısından dikkat çekici olabilir.

21 Aralık sonrasında diplomatik koşullar, görüşmeler ve karşılıklı konular oldukça hızlı ilerlemekte.

14 Aralık’taki dolunayın ardından 30 Aralık’a kadar olan süreçte halkın durumunu, tercihlerini, güvenliğini içene alabilecek konular dikkat çekiyor. Bu dönemde askeri, orduyu ve çalışanları, memurları ve bürokrasiyi içine alan konular daha çok öne çıkmakta.
 
Ayrıca 21 Kasım – 22 Aralık arasında hükümeti, yönetimi ve halkın seçimlerini ilgilendiren gelişmeler, halkın oyunu ve seçimlerini ilgilen konular, halkın  muhalefeti

21 Aralık sonrasında yeni başlangıçlar, yönetimi, sosyal konuları içine alan gelişmeler, yeni beklentiler, ümitler ve ciddi değişiklikler, sosyal konulara ve ilerlemeye vurgu artmakta.

 
Paylaş » 2020'de Türkiye yazısını FaceBook'ta paylaş 2020'de Türkiye yazısını Twitter'de paylaş 2020'de Türkiye yazısını Google'de paylaş 2020'de Türkiye yazısını Delicious'ta paylaş 2020'de Türkiye yazısını Digg'de paylaş 2020'de Türkiye yazısını MySpace'de paylaş

2016`da Türkiye...
2015`te Türkiye...
Mevlana:Astrolojik bir portre...
2013`te Türkiye...
2012`de Türkiye...
Neptün Balık`ta...
2011`de Türkiye...
2010`da Türkiye...
Kova`da üçlü kavuşum - Melanie...
Satürn-Uranüs Karşıtlığı- Mela...
 
Ekle
Çıkart
e-Posta adresinizi yazın
Copyright © 2003-2020 R.Hakan KIRKOĞLU Bucks - Digital Media Publishing Agency